Pensionist kinnipidamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pensionist kinnipidamine

03 Juul 2018, 10:15

Minu 75 aastane ema põhjustas poolteist aastat tagasi avarii, milles sai viga inimene, kes oli pärast avariid haiglaravil. Õnnetuse hetkel oli ema kaine ja eelnevaid rikkumisi tal pole. Vastaspoolega sõlmiti kokkelepe, milles emale mõisteti välja valuraha kannatanu kasuks. Ema võttis pikaaegselt siduva laenu et maksta valuraha. Nüüd aasta hiljem esitas haigekassa talle nõude kannatanu haiglakulude tasumise eest summas 4000 eurot , kirjas on et juhul kui ema keeldub seda tasumast lähevad nad kohtusse . Minu küsimus on kas ja kui palju tohib pensionärilt tema ainukesest sissetulekust kinnipidada?

Re: Pensionist kinnipidamine

10 Juul 2018, 13:17

Tere,

Riiklikust pensionist lubatud kinnipidamise ulatus tuleneb Riikliku pensionikindlustuse seaduse § 47 lg 3, mille kohaselt Täitemenetluse seadustiku alusel täitmisele kuuluvate lahendite alusel võib tasaarvestada kuni 50 protsenti riiklikust pensionist, kuid pensionärile säilitatakse seejuures vähemalt 50 protsenti rahvapensioni määrast. Seejuures tuleb arvestada ka Täitemenetluse seadustiku § 132 lg 1 ülanumbriga 2, mille kohaselt võib sõltumata võlgniku suhtes läbiviidavate täitemenetluste arvust arestida ühes kuus kuni 20 protsenti sissetulekust, mis ei ole suurem kui kehtiv alampalk, millest on maha arvatud Statistikaameti poolt avaldatud arvestuslik elatusmiinimum. Sissetulekut ei arestita, kui see jääb alla Statistikaameti poolt avaldatud arvestusliku elatusmiinimumi. Käesoleval aastal on kehtiv elatusmiinimum 207 eurot.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta