Kaasomandi müük.

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 25 Sept 2012, 12:20

Kaasomandi müük.

20 Juul 2018, 06:38

Tere,
Elan eramus, millel on kaks omanikku. Asi on kaasomandis ja mõlemale kuulub mõtteline 50%. Kui mina siia 20 aastat tagasi kolisin, oli naabritel juba kindlalt välja kujunenud kasutuskord, seda nii majas, kui ka aias. Korduvalt oleme naabritele teinud ettepaneku ka notariaalselt kasutuskord kinnitada, aga seni tulemusteta, kuna tegemist pensionäridega ja neile on nii mugavam ja kõik ju senini toiminud. Nüüd on naabrid oma 50% müüki pannud. Meie oma eelisostu õigust kasutada ei soovi, seega käib siin ostuhuvilisi. Siiski täheldame seda, et uusi huvilisi ei huvita sugugi see, milline on senine kasutuskord.Inimesed on erinevad ja soovid samuti. Peamiselt meeldib kõigile siiani meie pere poolt hooldatud aiaosa. Mina, aga ei tahaks sugugi sellest loobuda. Millised on uue omaniku õigused ja millised kokkulepped jääksid kehtima peale müüki? Kas müügi vormistamisel saame ka meie oma perega kaasa rääkida, et kasutuskord kindlaks määrata? Mis oleks kõige parem lahendus, et mina ei kaotaks seniseid kasutuskorra kokkuleppeid? Kas reaalselt on uuel omanikul õigus ka nn minu magamistoale?

Postitusi: 1229
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandi müük.

26 Juul 2018, 20:44

Tere,

Praeguses olukorras, kus kasutuskord on küll omavahel kokku lepitud, ent kinnistusraamatusse kandmata, ei kehti kokkulepped poolte õigusjärglaste suhtes. Asjaõigusseaduse § 79 lg 2 kohaselt kehtivad kaasomanike kokkulepped kinnisasja kasutamisest õigusjärglaste suhtes vaid juhul kui need on kantud märkusena kinnistusraamatusse. Ehk siis uute omanikega tuleks kokku leppida uus kasutuskord. Et kokkulepitud kasutuskord oleks ka uutele omanikele siduv, saab soovitada siiski kasutuskorra notariaalset kokkulepet koos selle kandmisega kinnistusraamatusse. Nimetatud kokkuleppe saate enne müüki veel sõlmida praeguse omanikuga. Uus omanik ei pruugi teie kokkuleppeid vastasel korral aktsepteerida ja kasutuskord selgub uute läbirääkimiste käigus. Sellisel juhul ei saa välistada olukorda, kus uuel omanikul on õigus ka nn Teie magamistoale.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta