Isikliku kasutusõiguse (IKÕ) ala plaan

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isikliku kasutusõiguse (IKÕ) ala plaan

10 Dets 2018, 17:11

Tere
Mul on oma maja, ja olen selle maja ainuke omanik. Praegu seal planeeritakse teha vee ja kanalisatsiooni torud.
Täna projektijuht helistas mulle et ta saadab plaani kus see firma tahab et mina anna notaril kasutusõigusi kasutada tükk mu maast et torud ehitada. Kas ma pean midagi meeles pidama kui annan seda õigust, lihtsalt esimene kord mul on selline asi juhtunud. Või ma saan vabalt loobuma sellest?

Re: Isikliku kasutusõiguse (IKÕ) ala plaan

14 Dets 2018, 15:30

Tere,

Eesmärgist lähtuvalt võib isiklik kasutusõigus olla sisult sarnane reaalservituudile selle vahega, et teise kinnisasja suhtes ei ole õigustatud isikuks, mitte mõne teise kinnisasja igakordne omanik vaid kas juriidiline või füüsiline isik. Selline kasutusõigus annab neile isikutele õiguse rajada ja omada võõral kinnisasjal mingit liiki kommunikatsioonisüsteeme nagu – vee-, kanalisatsiooni-, elektri-, side-, küttevõrke ja süsteeme. Kuna kinnisasja omanik on kohustatud taluma oma kinnisasjal tehnovõrku või -rajatist ja lubama selle ehitamist kinnisasjale, kui tehnovõrk või -rajatis on vajalik avalikes huvides, on mõistlik vastav kokkulepe sõlmida, kuna sel juhul on trassi omanikul Teie keeldumisel võimalus pöörduda kohtusse, et seada isiklik kasutusõigus. Sel juhul asendatakse Teie tahteavaldus kohtuotsusega ja seatakse kasutusõigus ikkagi. Enne lepingu sõlmimist soovitan tutvuda selle tingimustega, on võimalik, et Teile tulenevad lepingust ka piirangud selle maa-ala kasutamisel. Samuti võidakse kasutusõiguse eest maksta mõningast tasu.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta