Kaasomand.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomand.

19 Dets 2018, 19:16

Tere,

mul on küsimus seoses kinnistu kaasomandiga.

Abikaasa on kinnistuga kaasomandis paari sugulasega. Osakud on jaotatud mõtteliselt.
Enne kui meie hakkasime maja hooldamas käima seisis maja 7aastat tühjana. Meie alustasime 2012a. Siis sai tehtud ka kinnisvara hindamine.
Enne hoolduste tegemist helistasime teistele kaasomanikele. Kellelgi polnud selle vastu midagi ning tänaseni pole keegi selle hoone kohta huvi tundnud.
Oleme kinnistuga nii kaugele jõudnud, et elame nüüd perega sees. Oma tegevust oleme järjepidevalt pildistanud ning tšekid on ka meil kõik alles.
Abikaasal on 14/20 ning ühel kaasomanikul, kellega me läbirääkimisi hetkel peame, on 2/20.
Kaasomanik tegelikult on surnud. Ta suri see aasta, kui kehtis pärimisega veel vana seadus.
Saime ta pojaga jutule ning ta tegi selle osaku enda nimele.
Ta on nõus seda osakut meile müüma. Aga nüüd soovib, et me telliksime uuesti kinnisvarahindaja ning, et tema osaku arvestaksime kõige selle järgi, mida meie oleme kinnistul juba teinud.

Kas me peaksime uuesti kinnisvarahindaja tellima ning praeguse järgi tema osakute hinna arvutama või me võime tema osaku arvutada selle hinna järgi, mis alguses oli (enne kui alustasime hooldustöödega)?

Kui alguses tegime selle kinnisvara hindamise, siis küsisin ka hindajalt nõu, et kui palju peaks 2/20 osak maksama minema sellisel kohal. Ta ei osanud öelda, sest ta üles, et kohus võtab selle turuhinna järgi.

Kas meie peaksime ka siis turuhinna arvesse võtma? Või lihtsalt täishinnast arvutama osaku hinna?

Re: Kaasomand.

21 Dets 2018, 22:05

Tere,

Teie küsimusest selgub, et tegemist on kaasomandi lõpetamisega. Kaasomandi lõpetamisel jagatakse vara tõepoolest lõpetamise hetke väärtusega. Siiski tuleb silmas pidada, et kaasomanikel on lisaks ühisele omandile ka ühine kohustus hoolitseda vara säilimise eest. Kui Teie olete ainuisikuliselt teinud kulutusi vara säilimiseks, on Teil õigus see teistelt kaasomanikelt võrdeliselt nende kaasomandi osaga välja nõuda. Kui Te olete aga teinud eseme säilimiseks mittevajalikke kulutusi, kaasomandi eset n.ö. parendanud ja ei ole selleks teistelt kaasomanikelt nõusolekut küsinud, võib olla võimalik, et neid kulutusi Te teiste kaasomanikega jagada ei saa.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kaasomand.

10 Veebr 2019, 22:28

Tere,

Aga seoses sellega.
Millised on väiksema osakuga omaniku õigused?

Lugupidamisega.

Re: Kaasomand.

15 Veebr 2019, 18:50

Tere,

Kaasomanikul on kõik omaniku õigused kaasomandi osa suurusest sõltumata. Kaasomanik võib oma osa kaasomandis kinkida, pantida, müüa või muul viisil käsutada. Silmas tuleb pidada, et siiski mitte kogu kaasomandit vaid oma mõttelist osa sellest. Nagu ka muu vara võõrandamisel, on tal müügitehingu puhul õigus määrata ise hind ja otsustada kas müüa või mitte. Kui teie soovite kaasomandit lõpetada ja teine kaasomanik sellest keeldub (ei soovi müüa), on teil õigus vastava nõudega kohtusse pöörduda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta