Kinnistu jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnistu jagamine

09 Mai 2019, 11:46

Tere.

Ostsin 8 ha maatulundustmaast 0,75 ha maad. Notaris on sõlmitud ost-müük, kasutuskorra kokkulepe, võlaõiguslik kokkulepe kinnistu jagamiseks ja kaasomani lõppemiseks. 0,75 ha osas olen kaasomanik, kinnistu väljamõõtmine ostja ehk minu kohus. Maamõõtmine on pooleli ja on ilmnenud, et piiripunktid erinevad naabri omadega. Naabreid, kes piiriprotokolli peavad allkirjastama on mitu. Võimalik, et allkirjasid kõigilt ei saa. Teine võimalus, et naabrid, kes elavad kohapeal on nõus piiripunkti muutmisega (erineb 1.2 m), siis ei ole piiriprotokolli kõikide allkirjasid tarvis.
Kui aga naabrid ei ole kummagi variandiga nõus, siis mis on minu kui ostja ja kaasomaniku õigused? Kas notaris sõlmitud tehingu saab niiöelda tagasi võtta? Raha on müüjale tasutud samal päeval, kui notaris sai käidud.

Re: Kinnistu jagamine

16 Mai 2019, 09:04

Tere,

Kui olete ostnud 0,75 ha maad ja hiljem selgub, et tegelikkuses saate maad vähem, võib tegemist olla ostetud eseme lepingutingimustele mittevastavusega (VÕS § 217, Ostjale üleantav asi peab vastama lepingutingimustele, eelkõige koguse, kvaliteedi, liigi, kirjelduse ja pakendi osas. Lepingutingimustele peavad vastama ka asja juurde kuuluvad dokumendid) Ostja peab teatama asja lepingutingimustele mittevastavusest müüjale mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta asja lepingutingimustele mittevastavusest teada sai või pidi teada saama.(§ 220). Asja lepingutingimustele mittevastavuse puhul saab esitada nõude asja lepingutingimustele vastavusse viimiseks (§ 222 Lepingu täitmise nõudmine), ostuhinna alandamiseks või, kui lepingu rikkumine oli oluline, maatüki väiksemast pindalast teades ei oleks Te seda ostnud on võimalik ka lepingust taganeda (§ 116)

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta