reaalservituudi seadmise kohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

reaalservituudi seadmise kohustus

24 Aug 2011, 10:38

Tere
Ettevõte x erastas ca 3 aastat tagasi ostueesõigusega maaüksuse. Omavalitsus märkis erastamise korraldusse, et ettevõte x peab peale maaüksuse kinnistusraamatus registreerimist seadma naabermaaüksuse kasuks raalservituudi, tagamaks ligipääs garaazile (omavalitsuse omand). Tegelikkuses ligipääs garaazile olemas naaberüksuse enda maapealt, ainult ühe garaaziboksi uks avaneb ettevõtte x maaüksusele, seega selle ukse kasutamiseks tuleb kasutada kõrvalmaaüksust.

Täna olen mina ostnud täitemenetluse raames ettevõtte x maaüksuse. Kinnistusraamatus reaalservituuti tänaseni pole. Nüüd nõuab garaaziboksi omanik (omavalitsuse allasutus), et pean tegema nende kasuks tähtajatu ja tasuta reaalservituudi igat liiki sõidukiga garaazi juurdepääsuks. Rõhutan, garaaziboksile on võimalik juurdepääs transpordimaalt ilma minu maad kasutamata, ainult uks tuleb ehitada teise seina.
Kas mul on kohustus see servituut teha. Mis saab siis kui see garaaziboks näiteks maha lammutatakse ja uus ehitatakse, servituudi seadmisel pole garaaziboksi omanikul ka tulevikus huvi teha garaaziuks õigele st transpordimaalt juurdepääsetavale poole.

Re: reaalservituudi seadmise kohustus

30 Aug 2011, 17:07

Kuna varasemalt servituuti ei olnud kantud kinnistusraamatusse, siis antud kohustus uuele omanikule üle ei lähe. Seega puudub Teil, kui uuel omanikul kohustus täita seda piirangut. Uue omaniku huvides ei ole sellise servituudi seadmine ja seega ei peaks Te selleks omapoolset huvi üles näitama. Muidugi võib see kaasa tuua kohtuvaidluse, kuid usutavasti suudate kaitsta oma õigusi.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta