Kaasomandi jagamine koos kaasomandi lõpetamisega.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi jagamine koos kaasomandi lõpetamisega.

15 Apr 2020, 13:09

Tere

2001. aastal sai koos õega kahekorteriga elamu (ridaelamu) juurde ostetud elamumaa üldpindalaga 3003 ruutmeetrit millest kinnistusraamatu alusel on minu osa 1483 ruutmeetrit, reaalselt on vähem kasutuses. Ajapikku on hea naaberlikud suhted läinud halvaks, naabrid pole juba 10 aastat elanud koha peal ja pidevalt tegelenud ehitus lammutus töödega mis häirivad igapäevast eluolu. 2018.aastal avaldas õde soovi kinnistu ära jagada. Kuna selgus, et jagamine poleks olnud võimalik sel viisil, nagu õde tahtis jäi jagamine tegemata. Asjaolud järgmised: Kinnistu jagamise käigus oleks läbisõit tema kinnistule jäänud läbi minu osa ja minu krunt oleks tulnud väiksem, kui kinnistusraamatus toodud mõtteline osa.
Omalt poolt tegin erinevaid krundi jagamise ettepanekuid, kuid kokkuleppele ei jõudnud omalt poolt õde jagamise osas pakkumisi ei teinud, kuid tema sõnul tee osa, mis jääks minu kinnistule, ta endale ei soovi (omalt poolt olin teinud varem ettepaneku, tee liita tema tulevase kinnistuga, kuna endal reaalselt seda teed pole vaja kasutada). Kuna asjad on nii kaua käärinud ja tahaks selle jama ükskord ära lõpetada, et oma osa kinnistust paremini hallata. Olen aru saamisele jõudnud, et pean kohtu poole pöörduma, millised oleksid minu sammud asja lahendamiseks kohtus.

Re: Kaasomandi jagamine koos kaasomandi lõpetamisega.

20 Apr 2020, 11:57

Tere,

Kui kaasomandit kokkuleppel lõpetada ei õnnestu, kaasomanikul on aga soov seda teha, tuleb hagiavaldusega pöörduda kohtusse. Asjaõigusseadus § 76 lg 1 kohaselt on kaasomanikul õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist ja § 77 lg 2 kohaselt, juhul kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanike vahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Kohtusse pöördumiseks on vajalik koostada hagiavaldus ja tasuda riigilõiv. Hagiavalduse koostamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta