Korteri ost eraisikult, hüpoteek

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteri ost eraisikult, hüpoteek

13 Sept 2011, 15:15

Ostsin eraisikult korteri ilma panga vahenduseta, sõlmisime ka lepingu, kuid see ei ole notariaalne. Hiljem, kui korteri eest oli kõik makstud, tuli välja, et korterile on seatud hüpoteek. Seda müüja varem eiöelnud, see tuli teemaks, kui hakkasin nõudma (nagu lepingus kirjas), et korter minu nimele kirjutataks. Kas leping, mille sõlmisime, on üleüldse mingisugune tõend? Müüja väidab nüüd, et tema ei olegi mulle midagi müünud, et tema andis korteri mulle üürile (kuid ka seda ei saa ju ilma panga nõusolekuta teha?), kuigi kokkulepe oli ja see on ka paberil kirjas. Samuti väidab müüja, et ta on hüpoteegi asjus pangaga ühendust võtnud ning ootab vastust, seda juba üle 2 kuu.

Millised on üldse minu võimalused? Kas ainus variant on kohtusse minna?

Re: Korteri ost eraisikult, hüpoteek

14 Sept 2011, 16:03

Korteriomand on kinnisasi ja tehing, millega kohustutakse omandama või võõrandama kinnisasja, peab olema notariaalselt tõestatud. Kui seaduses on sätestatud tehingu notariaalne kinnitamine, peab tehingudokument olema kirjalikult koostatud ning tehingu tegija allkiri notari poolt kinnitatud. Seaduses sätestatud juhtudel võib allkirja tehingudokumendil kinnitada notari asemel ka muu isik. Tehingu notariaalset kinnitamist asendab tehingu notariaalne tõestamine. Tehingu seaduses sätestatud vormi järgimata jätmise korral on tehing tühine, kui seadusest või vormi nõudmise eesmärgist ei tulene teisiti.

Korteri ostu lepingu sõlmimiseks oleksite koos müüjaga pidanud pöörduma notari poole. Kuna seda tehtud ei ole, on vastavalt seadusele tehing tühine.Tühisel tehingul ei ole algusest peale õiguslikke tagajärgi. Tühise tehingu alusel saadu tagastatakse vastavalt alusetu rikastumise sätetele, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Seega peaksite taotlema müüjalt raha tagastamist. Vajadusel tuleks aga pöörduda advokaadi poole, kes aitaks Teil saada soovitud tulemuse.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta