korter laenuga kaasomandis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

korter laenuga kaasomandis

15 Sept 2011, 10:43

Paar aastat tagasi sai lapse isaga võetud kahepeale laen ja ostetud korter (mina siis kaasomanik 1/2). Praeguseks oleme lahus ja mina lapsega elan mujal. Mehel uus elukaaslane ja see sobib uueks laenu kaastaotlejaks. Mis moodi tuleb seda asja notariaalselt ajada peale laenulepingu ümber tegemist. Pangast pakuti kinkelepingu varianti, aga see neile ei sobinud, arvavad, et mul jääb õigus kinkeleping tagasi võtta. Kas selline asi on võimalik? Olgu öeldud, et korteri laenujääk suurem, kui korteri turuväärtus praegu. Pangast öeldi, et müügilepingut ei saa teha, sest raha reaalselt ei liigu. Aga mis leping siis? Mina ei taha midagi, tahan ainult, et mina sellest täielikult välja saaks. Kui korter on kaasomandis pooleks, kas siis teisel poolel on õigus nõuda pool korterilaenust ja kommunaalide kulust, kui sees ei ela? Väga palju küsimusi.... :)

Ette tänades,
P

Re: korter laenuga kaasomandis

16 Sept 2011, 17:14

Esmalt tuleks laen ümber vormistada Teie lapse isa elukaaslase nimele. Kirjast saab teha järelduse, et pank, kui võlausaldaja on selleks nõusoleku andnud. Pangast on nõustatud Teid asjatundlikult, et pärast laenu ümbervormistamist tuleks teha kinkeleping. Väide, et kinkelepingust saab taganeda, on asjatundmatu. Lepingutingimuste rikkumisel saab taganeda ükskõik millisest lepingust. Lepingupool võib lepingust taganeda, kui teine lepingupool on lepingust tulenevat kohustust oluliselt rikkunud (oluline lepingurikkumine). Kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest. Taganemise õigus on piiratud ja lihtsalt tuju tõttu ei saa keegi kinkelepingust taganeda. Lahenduseks on ikkagi kinkeleping. Kommunaalkulude tasumise nõudmine Teilt pooles osas ei ole õigustatud, kui Te ei ela antud korteris, kuid selles osas peaksite saavutama lapse isaga kokkuleppe. Laenu nõudjaks on aga ilmselt pank ja, kui Teil on laenuleping pangaga, siis on Teil kohustus seda täita. Kui Teie lapse isa täidab aga Teie eest Teie kohustust, on ta õigustatud tasutud raha nõudma Teilt.


Vastas Kaja Kiilo

Re: korter laenuga kaasomandis

17 Apr 2012, 17:56

Kinkelepinguga teine pool nõus ei olnud. Põhimõtteliselt asjad on aetud ja pangaleping kaastaotleja muutmiseks allkirjastatud lapse isa ja uue kaastaotleja poolt. Kuna mina hetkel Eestist ära, siis kirjutan alla sellele enne notarit. Notaris vormistatakse müügileping 10 000 eurole. Tegelt raha ei liigu, lihtsalt kinnitan, et olen raha kätte saanud. Uus laenu kaastaotleja põhjendab seda sellega, et need neli aastat, mis laen minu nimepeal oli ja mina raha ei maksnud (maksis lapse isa), siis see 10 000 eurot oleksin nagu kätte saanud.
Kas nii on kõik korrektne? Mis ohud võivad sellega kaasneda ja kas müügilepingu pealt peaksin tulumaksu ka maksma?


Ette tänades
Piret

Re: Korter laenuga kaasomandis

20 Apr 2012, 15:01

Teie jaoks oli oluline vabaneda kohustustest panga ees. Kui laenulepingust tulenevad kohustused on üle antud, siis muus osas ei peaks Teid ähvardama enam mingid rahalised nõudmised. Müügilepingu kaudu olete vabanenud kinnisvarast ning sellega seotud kohustustest. Seega peaksid Teie kohustused seoses laenu ning korteriga olema lõppenud.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta