võrguettevõtte teenusest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

võrguettevõtte teenusest

10 Okt 2011, 15:15

Tere
Hoone (korteri) omanikud on sõlminud lepingu haldusteenuseid pakkuva ettevõttega A. A on sõlminud lepingud erinevate võrguteenust pakkuvate ettevõtetega (Eesti Gaas (EG), Tallinna Vesi (TV), prügivedu (PV) jms). Korteriomanikud on tasunud A-le kõik arved korrektselt ja õigeaegselt. A on EG-le, TV-le, PV-le jätnud tasutamata arved mitme kuu jooksul viimaste poolt teostatud teenuste eest.
Vahemärkus - gaasitarneid saab edastada hoonele tervikuna mitte igale korteriomanikule eraldi. EG, TV, PV on sulgenud hoones teenused ning keelduvad neid taastamast enne, kui korteri omanikud ei tasu A võlgu.

Küsimused:
1. parandage kui eksin, aga oletan, et võrguteenust on õigus peatada EG-l, TV-l ja PV-l A suhtes, sest neil on omavaheline leping;
2. kui võrguteenuse peatamine on lubatud A suhtes, kas EG-l, TV-l ja PV-l on õigus mitte sõlmima lepingut korteriomanikega võrguteenuste saamiseks;
3. kas A võlgade mittetasumine korteriomanike poolt annab EG-le, TV-le ja PV-le õigusliku aluse keeluda sõlmimast lepingut korteriomenikega;
4. kas A võlgasid on õigus ja põhjendatud nõuda sisse korteriomanikelt;
5. millised õigusaktid reguleerivad suhteid korteriomanike ja võrguettevõtejate vahel (eriti EG puhul)?

Re: võrguettevõtte teenusest

12 Okt 2011, 16:20

1. Võrguteenust on õigus EG-l, TV-l, ja PV-l tõepoolest peatada sanktsioonina A suhtes, kui seda näeb ette nende vahel sõlmitud leping.
2. Leping on tehing kahe või enama isiku (lepingupooled) vahel, millega lepingupool kohustub või lepingupooled kohustuvad midagi tegema või tegemata jätma. Leping on lepingupooltele täitmiseks kohustuslik. Lepingu sõlmimine on vabatahtlik ja selleks kedagi sundida ei saa. Lepingu sõlmimiseks peab soov olema mõlemal lepingu poolele. Ilmselt ei soovi need kolm suurt ettevõtet sõlmida lepingut pisiklientidega. See on vastus ka kolmandale küsimusele.
4. A võlgasid ei ole õigust sisse nõuda korteriomanikelt. Selleks puudub igasugune seaduslik alus, seda enam, kui korteriomanikud on oma lepingulised kohustused täitnud A ees. Tegemist on tavapraktikas esineva võttega, et survestades korteriomanikke ehk A kliente, saada kätte võlgnevus A-lt.
5. Igasuguseid lepingulisi suhteid reguleerib Võlaõigusseadus. Kaugkütteseadus reguleerib soojuse tootmise, jaotamise ja müügiga seonduvaid tegevusi kaugküttevõrgus ning võrguga liitumist.
Kui tegemist on korterelamuga, siis oleks otstarbekas moodustada korteriühistu ja kõik lepingud sõlmiks sellisel juhul korteriühistu, mille tegevust saavad korteriomanikud otseselt ja vahetult kontrollida. Kuna A on jätnud oma lepingulised kohustused täitmata korteriomanike suhtes, siis oleks ühe võimalusena otstarbekas korteriomanikel vahetult pöörduda EG, TV ja PV poole ning leida võimalus otselepingute sõlmimiseks. Juhul, kui otselepingute sõlmimine on võimalik, tuleks öelda üles leping A-ga ja sõlmida otselepingud nende kolme ettevõttega. Igasuguste lepingute sõlmimiseks oleks õige palgata esindajaks juriidiliste teadmistega isik, et välistada halbade lepingute sõlmimine.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta