Maaomaniku õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maaomaniku õigused

17 Okt 2011, 19:10

Tere!
Oman tagastatud maad Otepää vallas. Läks aastaid, enne, kui sain keskonnaameti poolt kooskõlastatud projekteerimistingimused elamu ehitamiseks. Nüüd aga selgub, et valla uues koostamisel olevas üldplaneeringu eskiisis on minu ja mitme naabri kinnistud määratud spordikeskuste maa hulka. Küsimus olekski niisugune: millised õigused jäävad
nüüd maaomanikule juhul, kui planeering sellisel kujul vastu võetakse. Kas mul tasub enam sinna elamut ehitada, kas ma tohin maad müüa, kas ma tohin ka ise arendus-ja ehitustegevusega tegeleda,silmas pidades valla arengusuundi selles paigas?
Jutt on Mäha külast Otepää vallas. Planeeringu eskiisis lõikudes 2.1 Maakasutuse kavandamine Otepää valla üldplaneeringus ja 2.7 Spordikeskuste maa, on kirjutatud väga üldsõnaliselt. Mingil ajal oli seal juttu ka sundvõõrandamisest, nüüdseks on see välja jäetud. Soovingi selgust, mida ütleb selle kohta seadus?

Re: Maaomaniku õigused

20 Okt 2011, 18:28

Üldplaneering koostatakse kogu valla või linna territooriumi või selle osade kohta. Detailplaneering koostatakse valla või linna territooriumi osa kohta ja see on maakasutuse ja lähiaastate ehitustegevuse aluseks. Detailplaneeringu ülesanded on loetletud Planeerimisseaduse §-s 9.

Maaomanikuna peaksite aktiivselt osalema planeeringute aruteludes ning koos teiste maaomanikega kaitsma oma õigusi. Planeeringute koostamine ei võta Teilt ära mingeid omanike õigusi. Eesti Vabariigis on omand kaitstud põhiseadusega. Igaühel on õigus enda omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada. Omandit ei tohi kasutada üldiste huvide vastaselt. Arvestades Otepää ümbruse maade atraktiivsust ja kaunist loodust, on kindlasti õige rajada Teile kuuluvale maale oma kodu. Elamu ehitamiseks tuleb saada vallast ehitusluba ja selles on määratletud, millise elamu võite püstitada. Kui Te peate õigeks maad müüa, siis planeeringud ei saa seada takistusi kindlasti ka selleks, sest see on vastuolus põhiseadusega. Loomulikult on Teil õigus tegeleda arendus-ja ehitustegevusega, kuid kõik see toimub kooskõlastatult kohaliku omavalitsusega. Ulatuslik sundvõõrandamine ei ole kindlasti usutav ja võib olla kuulujutuna liikvele lastud teatud isikute poolt, kes tahaksid ehk odavalt Otepää ümbruses maid omandada. Omaniku õigused on kaitstud nii Põhiseadusega kui ka Asjaõigusseadusega. Asjaõigusseaduse § 68 lg 1 sätestab, et omand on isiku täielik õiguslik võim asja üle. Omanikul on õigus asja vallata, kasutada ja käsutada ning nõuda kõigilt teistelt isikutelt nende õiguste rikkumise vältimist ja rikkumise tagajärgede kõrvaldamist.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta