Kaasomandis oleva hoonete aluse maa kinnistu moodustamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis oleva hoonete aluse maa kinnistu moodustamine.

03 Nov 2011, 14:35

Pärast isa surma pärisin 3/160 osa, vanast talumajast ja kõrvalhoonetest.
Elamu on 28.04.1970 kohaliku täitevkomitee otsusega jaotatud nelja võrdsesse ossa, millest 1/4 kuulus isale ja 1/4 tädile. Elamu on reaalsete vaheseintega neljaks jaotatutud (igal osal eraldi sissepääs).
Kõrvalhooned on samuti reaalselt neljaks jaotatud(eraldi sissepääsud).
Talude tagastamise ajal öeldi kohalikust omavalitsusest, et elamu ja kõrvalhoonete alusel maal tuleb moodustada eraldi kinnistu, kõigi pärijate kaasomandis. Nii ka toimisime (põllu ja metsamaast moodustasime eraldi kinnistud).

Nüüd probleemist:
Hoonetel on kokku 11 kaasomaniku, kuid kõik kaasomanikud ei ole suutnud seniajani oma pärimisdokumente korda ajada ja kinnistu registeerimine ei ole võimalik.
Kuna minu sugulastel, kellele kuulub kokku pool elamust ja kõrvalhoonetest, on pärimisdokumendid korras, soovime moodustada eraldi kinnistu:
1/4 täditütre osa 5/32 ema osa mina, minu vend ja 3 õde igal ühel 3/160 osa elamust, kõrvalhoonetest ja õuemaast.
Kuid kohalik omavalitsus väidab ,et seda ei ole võimalik teha, kuigi hooned on reaalselt eraldatud ja ka õue maad saab eraldi mõõta. Kuidas toimida ?

Re: Kaasomandis oleva hoonete aluse maa kinnistu moodustamin

04 Nov 2011, 19:12

Kohalik omavalitsus väidab õigesti, et hoonetealune maa erastatakse tervikuna. Elamul on mitu kaasomanikku ja elamualust maad ei ole võimalik erastada osade kaupa. Ei ole mõeldav, et pool elamualusest maast moodustab eraldi kinnistu ja teine pool eraldi kinnistu. Elamualuse maa erastamine on võimalik tervikuna ning see moodusatab ühe kinnistu, mis kuulub kõigile kaasomanikeles. Antud olukorras võiks soovitada asjaajamiseks kõigi kaasomanike nimel volitada ühe isiku, kes aitaks lõpule viia pärimise ning seejärel korraldada maa välja mõõtmise, erastamise ja kinnistusraamatusse kandmise.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta