20 aastat hiljem

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

20 aastat hiljem

09 Nov 2011, 13:12

Tere, selline mure: oleme õega mõlemad kodutalu ning maa pärijad. Õde loobus oma osast kinkides kinkelepinguga talukoha mulle, millele hiljem lisandus talumaa ning see kõik toimus üle 20 aasta tagasi. Pärast Eest Vabariigi Taasiseseisvumist tagastati õigusvastaselt võõrandatud varast maa ainuomanikule, kelleks olen nüüd mina, juba mitukümmend aastat. Nüüd aastal 2011 tuli õde minult nõudma juurde tulnud maa pooleks tegemist. Kõikidel dokumentidel on must-valgelt kirjas talu ning maa ainuomanik ehk mina. Ainuke mure on see, et pole veel leidnud paberit, mis tõestab, et õde loobus oma osast, kinkides selle mulle. Tekkis küsimus, kas tal on õigus niipalju aastaid hiljem tulla nõudma minult seda maad ning kas tal oleks võimalik kuskilt kinni hakata ning kohtu kaudu seda välja nõuda? Kas vallal on õigus kõrvalistele isikutele jagada minu taluga seonduvaid dokumente ilma minuga läbi arutamata?


Ettetänades ning austusega,
murelik kohaomanik.

Re: 20 aastat hiljem

10 Nov 2011, 17:13

Selleks, et saada andmeid oma õe pärandist loobumise ja kinkelepingu kohta, tuleks Teil pöörduda notaribüroosse, kus vormistati Teie pärimine oma vanemate järelt ning õe pärandist loobumine. Juhul, kui õde siiski võttis pärandi vastu ja hiljem kinkis oma osa pärandist Teile, siis peaks ka see leping olema notariaalselt vormistatud. Teie õe nõue on aegunud ja see tõttu ilmselt ei ole tal võimalust nõuda Teilt kompensatsiooni ega osa Teile kuuluvast maast.
Selleks, et vältida pingeid ja säilitada häid suhteid õega, on Teil ehk võimalus saavutada õega mingi mõistlik kompromiss. Kohalik omavalitsus ei tohiks väljastada kellelegi andmeid ega dokumente Teie majandustegevuse kohta. Väljastada võib andmeid, mis on kantud avalikult kasutatavatesse registritesse.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta