Elatis ja isadusest loobumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis ja isadusest loobumine

07 Dets 2011, 12:14

Tere,
Minu mure suht pikk ja keeruline.
Nimelt aastal 2003 sündis laps, aasta hiljem läksin mehest lahku. 2005. a nõudsin kohtu kaudu mehelt alimente, mida ta järgneva aasta jooksul maksis, kuidas juhtus. Andsin asja ka kohtutäiturile, aga kuna mees käis mustalt tööl ja raha polnud kuskilt võtta, siis kohtutäitur ei saanud midagi teha, ja mees ei maksnud. Peale lahkuminekut mees last väga ei näinud, sest tema oli nõus lapsega kokku saama peale 21, millega mina nõus ei olnud, ja kui me suutsimegi leida mingi muu aja, millal kokku saada, siis üldjuhul ta kohale ei tulnud. Arvatavasti ma ütlesin talle, et" kui ta kohale ei tule, siis ärgu tulgu ja helistagu enam, kui ta ei suuda kokkuleppest kinni pidada", aga tema väidab, et mina olin talle aastal 2006 öeldnud et: "Ma ei taha enam teda kunagi näha, mingu ta metsa seenele.". Seega tema arvas, et kuna mina enam näha ei taha teda, siis tema ei pea ka alimente maksma. Järgnevad aastad ta ei maksnudki ja kohtutäituri poolt ma abi ei saanud. Jätsin asja sinnapaika, sest kui ei saa, siis ei saa.
Aastal 2009 märtsist kuni oktoobrini olin ma töötu, kuna Töötukassa enam oktoobrist toetust ei maksnud, sest aeg sai otsa, otsustasin pöörduda Sotsiaalosakonna poole, et mingit toetust saada. Sealt öeldi mulle, et pean tooma kohtutäituri poolt tõendi, et endine mees alimente ei maksa, sest laps on mehe nime peal. Kohtutäitur teadis, et mees maksab ja palus kirjutada mul avalduse, kui palju on mees võlgu ja palju ta aastate jooksul maksnud on. Kokku on mees võlgu aastate jooskul 10 000 eurot, tegin avalduse ära. Sellepeale pandi mehel kontod kinni, teatati töökohta ja novembris me kirjutasime kokkulepe avalduse, et mees hakkab 2010. a veebruarist võlga maksma. Siiamaani ta võlga pole maksnud, aga alimente küll.
Kokkusaamistega on ikka asjad nii nagu peale lahkuminekut – isegi, kui kokku saame, mees lapsega ei tegele, vaid kurdab mulle, kui raske ta elu on. Muidugi olen mina selles süüdi, et tema ei saa lapsega läbi ja laps on tema jaoks võõras. Mees leiab, et laps ei ole enam tema oma, lapse elus enam osaleda ei taha, ta ei jaksa jne. Mees arvab, et ma võiksin asjast loobuda, sest nii oleks kõigi jaoks lihtsam. Olen talle üritanud mitu aastat selgeks teha, et laps tahab teda näha, kui ta kohale tuleks, aga tema avamus on teine.
Mina alimentidest loobuda ei taha, sest see summa aitab meil hinge sees hoida. Isadusest vist loobuda ei saa, see, kelle nimi on sünnitunnistuse peal, see vastutab ka terve elu lapse eest? Saab ära võtta ainult vanemlikud õigused, aga alimente peab mees ikka edasi maksma? Mina saan asja ära lõpetada, kui kirjutan avalduse, et ei soovi mehelt midagi ja ei taha teda enam meie ellu, aga mis saab siis võlast, kas siis see ka kustub? Kas mees saab ka mingit moodi loobuda?
Kui ma sooviksin näiteks lapsega välismaale kolida, kas siis peab lapse isa käest luba küsima, kuigi ta lapse elus ei osale?
Suured tänud

Re: Elatis ja isadusest loobumine

08 Dets 2011, 17:21

Kirjast ei nähtu, kas olete olnud abielus või elasite vabaabielu, st mida Te mõtlesite "lahku minemise" all. Kui lahutasite kohtus ja lapse elukoht jäeti Teie juurde enne 1. juulit 2010, siis loetakse, et Teil on lapse suhtes ainuhooldusõigus. Kui Te ainult lahutasite abielu või vabaabielulisi suhteid lõpetasite ja puudub kohtulahend lapse elukoha korralduse kohta, siis on Teil alaealise lapse suhtes ühine hooldusõigus. Sellisel juhul on lapse isal õigus kaasa rääkida lapse välismaale elama asumise otsustamisel.

Mis puudutab võlast loobumist jms, siis lapse huvides see loomulikult ei ole. Lapsel on õigus saada ülalpidamist. Isadusest ei ole võimalik loobuda (küll on võimalik anda nõusolek oma lapse lapsendamiseks).

Mis puudutab poolte omavahelisi suhteid lapsega suhtlemise korraldamisel, siis soovitan pöörduda elukohajärgse lastekaitsespetsialisti juurde.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta