Lahutus kohtu kaudu ja abieluvaraleping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahutus kohtu kaudu ja abieluvaraleping

06 Veebr 2012, 21:49

Tere!
Olen abielus mehega, kellel on alkoholiprobleemid, mis on abielu jooksul üha süvenenud ja muudavad kooselu talumatuks nii mulle, kui ka nüüdseks juba täiskasvanud lapsele, kes alles õpib ja ei ole veel lõplikult kodust ära läinud. Tänu joomisele sai mehest hiljuti töövõimetuspensionär, mistõttu on tal palju igavat vaba aega, mida saab meeleldi veeta koos sõpradega pudelit kummutades. Olen viimased viis aastat palunud temalt lahutust, millest ta keeldub. Veel varasemast ajast on meil tehtud abieluvara leping, et kõik abielu jooksul soetatud vara kuulub mulle. Elamispind on ka soetatud abielu jooksul.
Küsimused on:
1. Kui tahan lahutust teha kohtu kaudu, siis kas peale riigilõivu kaasnevad sellega veel mõned kohtukulud?
2. Kuna mees on nüüd töövõimetuspensionär ja me elame ühes korteris, kuhu ta on ka sisse kirjutatud, siis kas kohtu kaudu lahutuse puhul võib kohus mõista osa elamispinnast mehele, vaatamata sõlmitud abieluvaralepingule?
3. Kas saan elamispinda müüa ilma mehe nõusolekuta?

Re: Lahutus kohtu kaudu ja abieluvaraleping

14 Veebr 2012, 18:23

1. Lisanduvad menetluskulud vastavalt menetluse käigule ja poolte taotlustele.
2. Ühisvara jagatakse vastavalt abieluvaralepingule. Sissekirjutus ei ole omandiõiguse aluseks.
3. Sõltub asjaoludest, st kas tegemist on ühisvaraga, lahusvaraga jne. Kirjast nähtub, et pooled on veel abielus ning tegemist on poolte ühise eluasemega PKS § 21 tähenduses, st " perekonna eluasemena käsitatakse eluruumi, kus perekonnaliikmed tavapäraselt elavad.". Eeltoodust tulenevalt on seadusega piiratud ühise eluaseme osas tehingute tegemine abielu kestel.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta