Varade jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Varade jagamine

09 Mär 2012, 16:53

1. Algas 2002 lahutusega, lapsed vanem sündinud 18.02.1991 ja noorem 18.02.1992 jäid minu hooldada ja kasvatada. Usaldasin laste isa ja ei nõudnud ametlikult alimente (suusõnaline kokkulepe 1500 krooni kuus lastele, kuna tema hirm, et maksab mulle raha viis kokkuleppeni,et ostab riideid jm vajalikku) seda muidugi täideti kaootiliselt. Ei tundnud isa pikka aega huvi, kas lastel toiduraha või kooliasjad olemas, pidin oma pedagoogi palga eest koolitama ja toitma. Pealegi elasime temale pärandatud majas, kuhu ta investeeris minu korteri müügist saadud raha. 1998. a müüs ta minu korteri ning see raha tuli ostjalt tema kontole, et mina seda pole näinud ega saanud.

2. Oli suhteliselt rahulik aeg kuni selle aasta sügiseni, sest lapsed olid saanud täiskasvanuks ja meid visati sealt majast välja kuigi oleme sinna sissekirjutatud ja elasime seal siis 11 aastat.

3. Mulle anti põhimõtteliselt 24 tundi aega. Jõudsime sõbrannaga 2 korda sõita Kaiust Rapla, kuhu üürisin kiirelt elamispinna. Lapse koolitee ning enda töö ei tohtinud kannatada.

4. Minu asjad visati lihtsalt osaliselt majast välja ja osaliselt pole ma tänaseni kätte saanud. Olen korduvalt palunud tal endal need ära tuua ja mulle tagastada ja olen ka ise valmis olnud oma asjad ära tooma,kuid vastatud on lastele,et hetkel ei saa jne.

5. Mind häirib see, et segab siia sasipuntrasse lapsed, kes nagunii on kannatajad olnud juba 12 aastat.

6. Minul on keelatud sinna territooriumile minna ning ega ei julge ka. Samas olen teinud rahalisi investeeringuid (maja värv, pump, esikuaknad), mida soovisin, et lasteisa mulle tagastaks või kompenseeriks.

7. Samuti sooviksin, et 1/2 korteri müügist saadud tulust mulle makstakse, sest see oli abielu ajal soetatud ühisvara.

8. Olen saatnud e-kirju ja SMS-e,et sooviksin kenasti ja rahulikult oma asjad kätte saada ning ka raha. Samas kandsin talle ka vanglasse raha ning laenasin talle juunis 2011 200 eurot.

9. Nüüd sõnab, et see 200 eurot oli üür, mida ma oleksin pidanud talle juba 10 aastat maksma.

10. Kui me lastega nö tema majas elasime, maksin kõik kulutused ise ning haldasin siis nö tema territooriumi
Mul on selline tunne, et lasteisa on minu ja laste suhtes ebainimlikult käitunud. See minu arvamus võib olla tingitud hoopis emotsioonidest.

11. Kuidas tegelikult seaduslikult on? Kelle poole peaksin pöörduma, et saaksin hingerahu? Tahaksin sellele teemale saada ausa ja õiglase lahenduse.

Re: Varade jagamine

11 Mär 2012, 20:07

1. Teie lahusvarast saadud vahendid läksid Teie abikaasa lahusvara parendamisse.
2. Kuna Teie kirjast nähtub, et te lahutasite 2002, siis ei ole Teie endisel abikaasal Teie ülalpidamise kohustust. Te ei ole taotlenud endise abikaasa lahusvarale tehtud parenduste hüvitamist, mistõttu on tegemist Teie endise abikaasa lahusvaraga.
3. Kirjast jääb mulje, et lapsel on keskkool veel lõpetamata? Ka täiskasvanud lapse vanemad on kohustatud tagama ülalpidamise kuni gümnaasiumi või kutsekooli lõpetamiseni. Täiskasvanud laps saab esitada isa vastu hagi elatise väljamõistmiseks.
4. Ebaseadusliku väljatõstmise korral saate esitada politseile avalduse, samas kirjast ei nähtu, et Teie endine abikaasa oleks Teie asju ukse taha tõstnud jms. Väljatõstmise aeg on jäänud märkimata.
5. Lapsed on täiskasvanud ning neil on õigus esitada ise kaebusi ja avaldusi, Teie, kui lapsevanema kohustus oli laste huvides teha avaldusi kuni nende 18 aastaseks saamiseni.
6. Parenduste tegemist saab tõendada ekspertiisidega eeltõendamismenetluse käigus, s.o. enne hagi esitamist.
7. Millal korter müüdi? Kellele kuulus korter enne? Kas selle all mõtlete Teile kuulunud korterit, mis läks Teie endise abikaasa elumaja parendamiseks? Või on tegemist muu korteriga, mida abielu ajal müüdi? Kuidas kulutati raha? Ühisvara jagatakse abielu jagamise aja seisuga, st 2002. a., mis teil selle seisuga oli(?) + mööbel, auto(?).
8. Laenu saate sisse nõuda kiirmaksekäsu korras, mille taotluse vormid on Justiistministeeriumi koduleheküljel kättesaadavad.
9. Teie abikaasa võlaõiguslikud nõuded Teie vastu on alusetud, 10 aasta tagused võimalikud võlanõuded on aegunud. Tegemist oli ilmselt tasuta kasutusõiguse alusel eluruumide kasutamisega. Kui puudus üürileping ja üüritasude maksmine, siis puudus üürilepinguline suhe.
10. Kahjuks olite ise nõus elama pärast abielulahutust mehele kuuluvas majas edasi. Kirjast ei selgu, kas Teie endine abikaasa maksis elatist lastele või mitte.
11. Teil on võimalik taotleda riigi õigusabi korras advokaadi määramist, et advokaat saaks kontrollida Teie võimalusi ühisvara jagamise nõude esitamiseks ning vajadusel kohtus esindamiseks.

Kirjast võib järeldada, et abielu on ametlikult lahutatud 2002. aastal. Kirjast aga ei nähtu, kuidas toimus abielulahutuse vormistamine, kas kohtu kaudu või perekonnaseisuametis. Juhul, kui abielulahutamisega jäi jagamata ühisvara, siis saab ühisvara jagamist taotleda kohtu kaudu. Kirjast aga nähtub, et olete abikaasa lahusvarale teinud investeeringuid, mille suhtes on tekkinud ühisvara.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta