Kuidas keelduda abistamast oma bioloogilist isa?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kuidas keelduda abistamast oma bioloogilist isa?

19 Mär 2012, 14:25

Tere!

Probleem on selline, et kunagi ammu aega tagasi, kui ma sündisin otsustas mu isa mind oma ametlikuks isaks tunnistada (on olemas seda tõendav paber ka kohe, kus tunnistatakse tema isadust). Peale minu sündi kadus ta kui tina tuhka ning polnud tal minu emaga erilist suhtlemist rohkem kui tänava peal tere vahetamine, kui sedagi. Peale seda kui suuremaks kasvasin, võtsin temaga ise ühendust ning oleme suhelnud suhteliselt palju. Tema pole elusees mulle ega minu emale maksnud ühtegi toetust, ega alimenti ega mitte midagi - ka pole mu ema seda temalt nõudnud. Nüüd on nii, et teada on, et ma olen tema ainukene laps ning tulevikus võib ta minu käest hakata nõudma seadusejärgset hoolitsust - ehk siis kui temaga peaks midagi juhtuma, siis peaksin sisuliselt mina tema eest hoolitsema hakkama. Seda ma aga teha ei taha, sest tema pole minu kasvatamiseks juuksekarvagi liigutanud. Kas oleks võimalik juriidiliselt teha midagi selleks, et tal ei ole õigus nõuda minu käest seadusejärgset ülalpidamist? Mida ma peaksin esimese-järgmise sammuga ette võtma?

Hetkel olen 24. aastat vana, tean, et mul peaks mingisugune võimalus olema veel alimente tagantjärgi nõuda, kui selleks peaks vajadus tekkima?

Loodan, et oskate mind aidata.

Re: Kuidas keelduda abistamast oma bioloogilist isa?

01 Apr 2012, 16:50

Elatise väljamõistmise tähtajad on möödunud. Kui ema pole nõudnud elatist kohtu korras, siis saab elatise kohustuse täitmise rikkumist tuvastada kohtu korras tuvastushagiga. Ema pangaväljavõtetega saab vajadusel tõendada elatise mittemaksmist. Teie ema saab ise koguda tõendeid, et Teie isa ei ole teda abistanud ka muul viisil. E-õigusabi korras ei ole lubatud anda nõu seadusega määratud kohustustest kõrvalehoidumiseks, mistõttu ei saa anda mingeid juhiseid. Teie mure on igati põhjendatud.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta