Kas abikaasade pensionid on nende ühisvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas abikaasade pensionid on nende ühisvara

20 Mär 2012, 10:28

Mina ja abikaasa oleme ligi 84 aastased. Seaduslikus abielus 1952. aastast. Et me ei ole teinud teistsugust otsust , kehtib meie vahel ühivara suhe. Meie elutööna 1980. a valminud eramu (pärast krundi erastamist juba kinnistu) on olnud koduks meile ja vahepeal ka tütre perele ja nende lastele.Kartusest vanastpeast üksi suurde majja elama jääda, kinkisime 1999. aastal kinnistu tütrele. Kuid see ei rahudanud tütre peret, nad kolisid omaette elama Talinna, lahutasid abielu ja 2004.aastal meie tütar suri. Pärijatena on meie maja ja kinnistu omanikud tütrepojad, kes on saanud vahepeal täiskasvanuteks ja elavad meist eraldi oma iseseisvat elu.
Et garanteerida meile vanaemaga õiguse elada kummalgi oma surmani meie rajatud kodus , seadsid tütrepojad 2010. aastal sellele kinnistule meile isikliku kasutusõiguse kohustusega kanda jooksvalt kinnistuga seotud korrashoiu- ja kommunaalkulud.
Oleme seda teinud , kommunaalkulusid omavahel tasaarvestades. Korrashoiu kulusid jagab abikaasa valikuliselt , eelistades paigutada osa oma pensionist tähtajalistetele hoiustele „mustadeks päevadeks“ kolmandate isikute nimele. Kasvava hinnatõusu tingimuses ma kardan, omast pensionist ei tule ma oma kohustustega varsti enam toime. Ma pöördusin juriidilise nõuande poole küsmusega, kas meie pensionid on meie ühisvara või lahusvara. Mul soovitati välja printida Riigi Teatajast kehtiv Perekonnaseadus mille paragafide 25; 26; ja29lg1 järgi on meie pensionid meie ühisvara kui abikaasade „varaliste õiguste „ osa.
Kas see on ikka nii?

Re: Kas abikaasade pensionid on nende ühisvara

21 Mär 2012, 18:23

Teie kirjast nähtub, et osa ühisvarast olete kinkinud oma lastele ning Teie abikaasal on soov osa oma säästudest jätta kolmandatele isikutele. Samas on abielu ajal säästetud vara Teie ühisvara ning õigus kolmandatel isikutel tekib pärast pärandi avanemist. Kirjast ei selgu, kui suures ulatuses kannab kulutusi Teie abikaasa ja kui suures ulatuses maksate Teie. Perekonnaseaduse kohaselt on teil mõlemal ühine kohustus kanda ühise eluaseme eest kulutusi. Samas nähtub, et suures majas elamine käib teile üle jõu, eeskätt suurte kommunaalkulutuste tõttu. Kas olete küsinud abi oma sugulaste käest, kes pärisid teie poolt kingitud vara - äkki on nemad valmis teid abistama. Arvestades Teie kõrget iga, soovitan kindlasti pöörduda sotsiaalametniku poole, kes abistab Teid sotsiaaltoimetuleku küsimustes.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta