Abielu lahutamine lapsega peres

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abielu lahutamine lapsega peres

20 Mär 2012, 14:44

Kui mees võttis armukese, lõhkus oma pere, armuke bravuuritseb, mõnitab, solvab jne mehe naist ja naine otsustab lõpuks ise, et ei ole nii vähe väärt, et sellist elu taluda, võtab lapse ja läheb ära, kas lahutada saab ka lapse olemasolul kohtuväliselt, kui osapooled ei vaidle ja saavad omavahel kokkuleppele?

Antud hetkel on mees ja naine veel abielus- kas võib väita, et naine ei ole kohustatud oma last mehega armukese juurde lubama - see naine ei ole ju mitte keegi, meie seadused ei luba mitme naise pidamist. Naine lihtsalt ei suuda ka oma last armukesele anda, mehe sai, last ei saa!!

Küsimus ka armukese kohta, süüdi on muidugi ka mees, kuid kas naisele ja väiksele lapsele tekitatud moraalne/materiaalne kahju (-10 kg kehakaalust 2,5 kuuga, uusi riideid vaja aga raha ei ole, psühholoogi nõustamine, 1,5 aastane laps lastehoidu, alandused, jms) on piisav põhjus võtta armukesele lähenemiskeeld lapse suhtes? Naine mehele ja sugulastele last ei keela, kuid ei suuda lubada oma väikest last ka armukese juurde, kes nende pere, naise tõekspidamised, kirikliku abielu jms väärtused lõhkus.

Naine ja mees on omavahel kokkuleppele jõudnud, kuid mees tundub viimasel ajal ebastabiilne, kord räägib normaalset juttu, kokkulepped on jõus, suheldakse normaalselt, järgmine hetk mees õiendab, muudab oma kokkuleppeid ja jälle vastupidi. Naine on otsustanud lahutuse sisse anda. Sõlmitud on abieluvaraleping, mille kohaselt on mehel ja naisel ainult lahusvara.

Re: Abielu lahutamine lapsega peres

21 Mär 2012, 18:27

Esimesest lõigust saab järeldada, et küsimuseks on, kas saab abielu lahutada kohtuväliselt, kui pooltel on laps. Vastus on "jah".
Teise lõigu osas ei ole täpsustatud, kelle pinnal elatakse, kas tegemist on poolte ühisvaraga või lahusvara. Poolte ühise eluaseme vaidluse korral saab pöörduda kohtusse ning taotleda hagi tagamise korras korraldada ühise eluaseme kasutamine kuni kohtulahendi tegemiseni. Alaealise lapse hooldusõiguse küsimus kuulub kohtu kompetentsi.
Lapsevanemal on õigus keelata kolmandatel isikutel alaealise lapsega suhelda, vaidluse korral saab pöörduda avaldusega kohtu poole. Kui pooled lähevad lahku, siis on loomulik, et pooled hakkavad elama eraldi, ning et neil võivad tekkida uued suhted ja perekonnad. Eelnimetatud faktiline asjaolu ei ole takistuseks lahus elaval vanemal suhelda alaealise lapsega, sh kohtuda lapsega enda juures uues kodus. Lapsevanemate tõekspidamised ei tohi kahjustada alaealise lapse huve, eeskätt alaealise lapse õigust suhelda lahus elava lapsevanemaga.
Kirjast nähtub, et ühisvara osas vaidlusi pole, kuna pooltel on sõlmitud abieluvaraleping. Kuna vaidlus puudutab truuduse murdmist, siis soovitav pöörduda kindlasti psühholoogi või perenõustaja poole. Kui kirja kirjutaja on Tallinna elanik, siis saab pöörduda Tallinna psühholoogilise kriisikeskuse poole, tel 6314300. Kirjast nähtub, et pooled lepivad aeg-ajalt, mis viitab sellele, et ei ole tõsikindlalt võimalik väita, et abielulisi suhteid pole võimalik taastada. Perelepituse kaudu on võimalik tunnetes selgusele jõuda ning seejärel otsustada abielulahutamise vajaduses.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta