Isa kasvatusõigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isa kasvatusõigused

02 Apr 2012, 22:16

Lapse ema kolis Tallinnasse ning lapse isa elab Tartus. Kas on võimalik kohtu kaudu nõuda, et isa näeks oma last Tartus kui ei ole võimalik töö kõrvalt Tallinnasse sõita nii nagu seda ema nõuab?

Kas isal on õigus nõuda kohtu kaudu võrdset ühist vanemlikku vastutust kui ema on käitunud vastupidi? Nimelt ema on otsustanud ainuisikuliselt lapse elutingimused, kooli, huviringid ja muu vaba aja tegemised ja piirangud ilma isaga arutamata kuigi isa oma püüdnud lapse elus osaleda. Samamoodi kolis ema koos lapsega teise linna elama ilma, et oleks sellest isaga läbirääkinud kuna kokkuleppele ei saadud ja ema kolis lihtsalt lapsega ära. Seega ainuisikuliselt on ema ära võtnud isa otsustuse lapse elukäigu eest.

Kas kohus arvestab lapse heaolu arvesse võttes asjaolu, et ema ei suuda last kasvatada, õpetada ja abistada koolis ega pakkuda vaba aja tegemisi (laps istub päevast päeva kodus ega välja ei lubata) ?

Tegemist on 7 a. lapsega kellele ei meeldi Tallinnas elada ning kellel on esinenud koolis probleeme, terviseprobleeme stressist ning sattunud haiglasse- kas kohus arvestab lapse soove ning asjaolu, et ema on loobunud vabatahtlikult ühest lapsest juba varasemalt ehk andnud vastsündinu ära? Lapsega koos elav ema uus elukaaslane on last ähvardanud ning ema ei ole arvestanud lapse soovidega oma isa näha.

Re: Isa kasvatusõigused

05 Apr 2012, 07:27

Hooldusõiguse üle otsustamine kuulub kohtu kompetentsi. Kirjast nähtub, et laps elab ema juures ning on ema ülalpidamisel. Kirjast ei nähtu, kas lapse isa osaleb lapse ülalpidamiskulude kandmisest või mitte. Juhul, kui lapsevanem teeb takistusi lahus elaval lapsevanemal lapsega kohtuda, siis saab pöörduda, kas elukohajärgse lastekaitse töötaja poole või kohtusse. Kirjast pole arusaadav, miks ei ole lapse ema võimeline last kasvatama ning milles seisneb lapse ähvardamine. Juhul, kui tegemist on lapse kehalise väärkohtlemisega, siis tuleb teavitada politseid. Kirjast võib järeldada, et tegemist võib olla lapsega suhtlemise korra reguleerimise vajadusega, mida menetletakse kohtus avaldusmenetluse korras.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta