probleemid pärast lahku minekut

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

probleemid pärast lahku minekut

11 Veebr 2011, 22:48

Tervist.

Kaks aastat tagasi läksin lahku oma lapse isast, kellega elasime pea 9 aastat vabaabielu. Meil on ühine laps ja kuna lapse isa on meremees siis ei tekkinud vaidlusi, kus laps elama hakkab. Probleemid algasid kui mulle tekkis sõber. Tükkaega ei saanud me kokkuleppele, kuidas laps peaks isa külastama. Minu ainsaks nõudeks oli, et panna paika kalender, et lapsel tekiks rütm ja ka mina saaks oma elu plaane sättida. Pärast aastast kemplemist hakkas kalender kenasti toimima. Nüüdseks on aga asi kahjuks nii kaugel, et meie 4 aastane laps ei taha minna isa juurde. Oli periood kui ma ikkagi teda sinna viisin ning millele järgnesid probleemid lapsega kodus. Korraks on tekkinud periood, kus isa ei võtnud lapsega ühendust pea 3 nädalat, sest oli nii ütelda solvunud. Pikim nn vaikuse periood on onud 2 kuud.

Last ta toetab. SUmma on ka tema enda pakutud. Mingit ametlikku paberit me teinud ei ole ja see on andnud talle mitmeid võimalusi manipuleerida selle teemaga, et kui sa nii ei tee siis ma võtan raha vähemaks, kui saa nii teed siis ma enam ei anna lapsele raha panen selle fondi jne.

Nüüd siis ka lõpuks küsimus. Minu soov on kolida Rootsi, kus elab ja töötab ka mu sõber. Tean, et selleks on vaja mul lapse isa nõusolekut. Mille küsimisel ei saanud ma jah ega ei vastust. Tema nõue oli, et ma paneks talle paberile kirja kuidas ma kujutan ette, et ta saab kontakti pidada lapsega. Ja samas ähvardas ta ka sellega, et kui ta annab nõusoleku ja ma kolin lapsega ära siis tema enam raha ei anna vaid paneb selle lapse tulevikuks hoiule. Ja mina poean sell juhul last oma kuludega isa juurde tooma.

Minu eesmärk ei ole last isast eemale hoida. Ja kolimisel on mitu tahku. Üks neist on ka see, et minu praegune töökoht on üsna ebakindel. Teiseks on see, et elan oma enda perest ja sugulastest väga kaugel ja jäin siia vaid põhjusel, et mu lapsel ei oleks elumuutus liiga suur pärast ema ja isa lahkuminekut.

Milliseid samme peaksin jälgima kui hakkan dokumente ajama, et lapsega sinna minna? Kelle poole peaksin pöörduma, et ta aitaks mul koostada juriidiliselt õiget paberit, et mina ei jääks ainsana kuludekatjaks. Ja mis saab siis kui laps ei ole taas nõus isa juurde minema?
Miks laps ei taha isa juurde minna pole otsest vastust saanud. Kuid mitmetes vestlustes on laps tunnistanud, oma sõnadega muidugi, et ta ei tunne end turvaliselt. Saan aru, et siin on ka palju psühholoogilisi nüansse aga ehk siiski oskate vastata mõnelegi mu küsimusele.

Lugupidamisega,

Re: probleemid pärast lahku minekut

14 Veebr 2011, 15:58

Palun leppige omavahel lapse hoolduse osas kokku või lähtuge eelnevast kokkuleppest. Seejärel fikseerige see ka notariaalselt ja määrake lapse hooldusõigus. Notari juures saate sellise kokkuleppe kiirelt sõlmida ja on märgatavalt väiksemate kuludega. Kui rahumeelset kokkulepet pooled ei saavuta, siis saab sama kaasust lahendada ka kohtu korras, kuid märgatavalt suuremate kulutustega.
Kui laps ei soovi isa juures viibida, kuna väidetavalt talle pole tal seal turvaline, siis peate lapse isaga sellest emotsioonitult rääkima ja selgitama tekkinud asjaolud. Siinjuures saate kaasata lastekaitse spetsialisti (valla- või linnavalitsuse) ning leppida kokku edasise tegevuse. Peamine - lapse turvalisus ja heaolu peab olema tagatud.

Vasta