Lapse hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse hooldusõigus

15 Apr 2012, 20:30

Olen üksikema, kasvatan 3,7 aastast last, lapse isale on kohtu poolt välja mõistetud elatusraha, laps käib ka igakuiselt Soomes isa juures, aga ikka on meil probleeme, õigemini lapse isal, ma olen sellest vaimsest terrorist mis ta igakuiselt korraldab nii väsinud, et lihtsalt tuleb hakata end kaitsma, sest muidu see ei lõppegi.

Manipuleeritakse ka lapsega, ehk siis põhimõtteliselt ostetakse rahaga ära. Nimelt lapse isa elab uue naisega, ja nemad mingil põhjusel ühiseid lapsi ei saa, ja nüüd nad on võtnud pähe, et nad õõnestavad lapse ees minu autoriteeti emana, lisaks veel see pidev rahaga ära ostmine, et näidata lapsele, et nad on head ja toredad ja nende juures oleks tal parem.

Kuidas ma saaksin ennast kaitsta? Laps elab püsivalt minu juures, käib ka kohalikus lasteaias, lapse isaga läksime lahku, kui laps oli 2 aastat vana, peale lahkuminekut isa keeras selja, maksis millal tahtis, käis last vaatamas 1 aasta jooksul vast 4-5 korda, vahest võttis ka enda juurde, aga see oli ka kõik.

Enamus osa kasvatan ma teda üksi. Hoolimata sellest, et ta kohtus ise määras summa, mille ta igakuiselt kannab elatusrahaks, on igakuised sms-id, kus ta teatab, et võtab (omavoliliselt) maha laevapiletite raha, söögi raha ja muud kulud, mis ta siis lapsele ostab, kui laps tema juures viibib. Ma olen olnud nõus, et ta võtab maha söögirahad, eriti veel, kui laps on üle nädala tema juures, aga ma ei pea maksma talle kinni sõitude kulud (laeva piletid), kuna ma olen talle niigi vastu tulnud, ja viinud lapse ise talle Tallinna sadamasse, et ta ei peaks hakkama veel rongidega seiklema (elan Raplamaal), et ühe laevaga tuleb, teisega saab minna kohe. Aga ikka ta igakuiselt korraldab neid sõnavõtte.

Kuigi ma tegelikult ei ole kohustatud seda tegema, ka kohtus oli jutt, et kui tema tahab last enda juurde, siis tema tuleb võtab minu kodust lapse ja tagasi toob ka samamoodi, minu koju, ilma et ma peaks peale maksma lapse isale, kui tema tahab last enda juurde. Aga nii, kui kohtu uksed kinni läksid, hakkas see pidev manipulatsioon pihta.

Pidevalt muudab aegasid, nt saadab sms-i, et tulen x kuupäev x kell Tallinna, küsib, kas ma saaksin lapse talle sadamasse viia. Ok, olen nõus olnud, kui mul muid kohustusi ja käimisi pole olnud, lepime ajad ja kõik kokku, järgmine päev uus sms, või kõne, kus teatab, et plaanid muutusid ja tuleb muul ajal. Ok, uus aeg, kõik kokku lepitud jälle, kuni tuleb jälle uus sms või kõne, et ikka ei saa, ja tema enne x kuupäeva ei jõua, mis omakorda tähendab jälle seda, et ka mina pean plaanid jälle ümber tegema, ja kui satub veel selline päev, kus ma ei saa viia last, siis hakkab sõim ja kisa a`la mina olen tema ülalpeetav jne, et ma ei tule talle üldse vastu jne.

Ta lihtsalt ei mõista, et ka minul on omad käimised ja tegemised, ja kuna ma elan Raplamaal ja sõltun ühistranspordist, siis lihtsalt on võimatu viia laps selleks kellaajaks, kui tema soovib. Rongid ei sõida ju minu soovide ja käimiste järgi, vaid kindla plaaniga, kahjuks tema seda ei mõista. Ma olen andnud endast absoluutselt kõik, et lapsel oleks ka isaroll, hoolimata sellest, et me pole enam koos. Olen pakkunud erinevaid lahendusi, et lapsele mitte nii palju stressi tekitada, aga tema seda kahjuks ei mõista.

Ma olen sellest kõigest nii väsinud, et ma ei jaksa enam, ma olen tõsises hirmus, et kuna nemad uue naisega ühiseid lapsi ei saa, siis nad lihtsalt käituvad minuga nii, lootuses, et ma annan lapse nende juurde elama, ja loobun hooldusõigusest. Sellega mina aga nõus pole, põhimõtteliselt 4 aastat olen olnud ema 24/7 h , millest 2 aastat olen üksi kasvatanud, lapse isa keeras lapsele selja, mitte mina. Kuidas ma saaksin ennast kaitsta, et ma ei jääks lapsest ilma?

Vabandan, kui tülitasin, loodan, et saaksite kasvõi mingeidki paragraafe, või nõu anda, kuidas edasi käituda, sõnumid mis ta saatnud on, on mul alles, tunnistajaid, kes teavad täpselt, kuidas ta minuga käitub, on palju. Kas tõesti ainus lahendus on ta jälle kohtusse anda, kui ma pean riskima sellega, et ta võib kõik valetamise ja salgamise teel minu kahjuks pöörata?

Re: Lapse hooldusõigus

15 Apr 2012, 20:31

Kirjast nähtub, et kohus on teinud kohtulahendi elatise maksmise osas, kuid kas lapsega suhtlemise kord on kokku lepitud või määratud, kirjast üheselt ei selgu. Juhul, kui kohus määras kindlaks suhtlemise korra ja üks osapooltest nimetatud korda rikub, siis saab pöörduda kohtu poole lepitusmenetluse läbiviimiseks ja / või suhtlemise korra muutmiseks. Kirjast saab järeldada, et lapse isa tasaarveldab lapse elatise arvelt reisidega seotud kulutusi, mis on üldjuhul keelatud. Lapsele ettenähtud elatis on eelkõige lapse ülalpidamise jaoks ettenähtud raha, mitte aga muude kulutuste jaoks. Suhtlemise korra määramisel peaksite täpsemalt reguleerima, kuidas lapse üleandmine toimub ja kelle kulul. Muus osas ei tasu Teil niisama muretseda. Lapse huvides on, kui ta saab mõlema vanemaga suhelda. Soovitan kindlasti pöörduda naistevarjupaiga keskuste poole, kes saavad Teid vahetult aidata. Samuti on Teil võimalik saada vahetut konsultatsiooni Juristide Liidu nõustajate poolt.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta