Elatise vähendamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise vähendamine

04 Mai 2012, 07:10

Mul on mehega kaks last (3a. ja teine 11kuune), eelmistest kooseludest on tal veel kaks last, kellest ühele on määratud kohtu kaudu elatis. Tol ajal tal rohkem lapsi ei olnud. Siiani on ta tasunud elatist kokkuleppe alusel vähem kui kohus määras.
Nüüd hakkas lapse ema rohkem nõudma.
Probleem on aga selles, et mees ei teeni nii palju, et seda nõuet täita. Tal on võetud eluaseme laen, mias iga kuu kontolt maha võetakse ja rohkem talle raha kätte praktiliselt ei jäägi. Läbi häda saab tasutud ka selle elatise, mis kokku lepitud ja see kõik. Teiste laste kasvatamisesse tal panustada ei ole.
Mis sellises olukorras teha? Kas on mõtet tal ise pöörduda kohtusse elatise vähendamiseks?
Olen aru saanud, et kõik lapsed on võrdsed, kuid praeguses olukorras saab ainult ühe lapse ema kasvatamisel toetust, teiste laste toetamiseks vahendid puuduvad.

Re: Elatise vähendamine

10 Mai 2012, 07:43

Tere,

Kui elatisnõude aluseks olevad asjaolud muutuvad, võib kumbki pool nõuda elatise suuruse muutmist hagimenetluses (nüüd on poolteks laps ja vanem). Elatise suuruse muutmise hagi aluseks saab olla see, et pärast elatise väljamõistmist on lapse vajadused või vanema võimalused muutunud. Hagejal tuleb esitada ja tõendada elatise suuruse muutmise aluseks olevaid asjaolusid (s.o elatise väljamõistmise asjaolusid). Elatise suuruse kindlaksmääramisel arvestatakse lapse vajadusi ja vanema võimalusi. Kohus võib mõjuval põhjusel siiski vähendada elatist alla miinimummäära (sel aastal 145 eurot). Mõjuvaks põhjuseks võib olla muu hulgas vanema töövõimetus või olukord, kus vanemal on teine laps, kes elatise väljamõistmisel miinimummääras osutuks varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Vasta