Kohustus vanemate ees

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohustus vanemate ees

18 Mai 2012, 06:48

Tere.
Millised on laste kohustused oma vanemate ees?
Olen abielus,peres on 2 alaealist last, minu keskmine kuupalk on 250e.Minu vend on töötu-seega puudub sissetulek.Meie isa,keda siiani hooldas valla poolt määratud hooldaja,jäi voodihaigeks ja vald enam hooldajat ei anna.Valla poolt on ainuke soovitus paigutada isa hooldekodusse,kuna meil endil puuduvad hooldamiseks nii tingimused,kui ka võimalused.
Kuidas saan ma tasuda 500e kuutasu hooldekodus,tean et minu esmane kohus on hoolitseda oma alaealiste laste eest.Perekonnaseadus seab eelisjärjekorda alaealised lapsed ja edasi vanemad.
Isa pension on 260e kuus,kas mul on õigust küsida vallalt toetust?
Kas arvestatakse ka minu abikaasa palka sealjuures?
Kas mul on veel mingisuguseid võimalusi?

Re: Kohustus vanemate ees

20 Mai 2012, 21:12

Tere,

Perekonnaseaduse kohaselt ülalpidamist on kohustatud andma mh alanejad sugulased. Ülalpidamist on õigustatud saama abivajav mh üleneja sugulane, kes ei ole võimeline ennast ise ülal pidama. Kui ülalpidamist saama õigustatud isikuid on mitu ja ülalpidamiskohustuslane ei ole võimeline neile kõigile ülalpidamist andma, siis eelistatakse alanejat sugulast ülenejale sugulasele.

Isik vabaneb ülalpidamiskohustusest selles ulatuses, milles ta ei ole tema muid kohustusi ja varalist seisundit arvestades võimeline andma teisele isikule ülalpidamist, kahjustamata enese tavalist ülalpidamist.

Hooldekoduteenusele suunamise osas tuleks pöörduda kohaliku omavalitsuse poole koos Teie varalist olukorda tõendavate dokumentidega, et leida isale sobivaim lahendus.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Vasta