abielu lahutus kohtus välismaalasest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

abielu lahutus kohtus välismaalasest

14 Juun 2012, 12:31

Abiellusin Eestis, nigeerlasega, mu abikaasal ei ole Eesti elamisluba ja ta elab Inglismaal. Soovin abielulahutada ja kuna perekonnaseisuamet ei ole selleks pädev, pöördun kohtu poole.Olles ise üliõpilane, kus oleks võimalus saada tasuta õigusabi, et vaadata koostatud hagi üle. Samuti ma soovin teada, milliseid dokumente pean ma peale abielutunnistuse ja selle koopia ning hagi veel kohtule esitama, kas ma pean mingid paberid abikaasa kohta Inglismaalt saama? Kas mul on võimalik esitada korrektsed paberid ilma, et ma võtaksin endale advokaadi? Kui ma esitan paberid, kas mu abikaasa peab ka selleks protsessiks Eestisse tulema?

Re: abielu lahutus kohtus välismaalasest

19 Juun 2012, 08:21

Tere

1. Eesti kohus võib abieluasja lahendada, kui: vähemalt üks abikaasa on Eesti Vabariigi kodanik või oli seda abielu sõlmimise ajal, mõlema abikaasa elukoht on Eestis või ühe abikaasa elukoht on Eestis, välja arvatud juhul, kui tehtavat otsust ei tunnustataks ilmselt üheski riigis, mille kodanikud abikaasad on.
2. Hagiavaldusse märgitav tuleneb tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 363 (seadused kättesaadavad www.riigiteataja.ee). Abielu lahutamist kohtus reguleerib tsiviilkohtumenetluse seadustik ja perekonnaseadus, mille kohaselt:
3. Kohus võib abielu lahutada, kui abielusuhted on pöördumatult lõppenud. Abielusuhted on lõppenud, kui abikaasadel abielulist kooselu enam ei ole ja on alust arvata, et abikaasad kooselu ei taasta. Kumbki pool peab hagimenetluses tõendama neid asjaolusid, millele tuginevad tema nõuded ja vastuväited. Poole faktilise asjaolu kohta esitatud väide ei vaja tõendamist, kui vastaspool võtab selle omaks (omaksvõtt on faktilise väitega tingimusteta ja selgesõnaline nõustumine kohtule adresseeritud kirjalikus avalduses või kohtuistungil, kus nõustumine protokollitakse). Abieluasjas hindab kohus omaksvõttu koos muude tõenditega.
4. Kohus ei tee tagaseljaotsust abieluasjas.
5. Kui kostja võtab kohtuistungil või kohtule esitatud avalduses hageja nõude õigeks, rahuldab kohus hagi. Samas abieluasjas ei ole kohus hagi õigeksvõtuga seotud.
6. Abieluasjas kohustab maakohus pooli isiklikult kohtusse ilmuma ja peab nad ära kuulama, välja arvatud juhul, kui poolel on kohtusse ilmumata jäämiseks mõjuv põhjus. Kui pool ei saa kohtusse ilmuda või kui temalt ei saa seda oodata, võib teda ära kuulata ja seletuse võtta asja erinõude alusel menetlev kohus.
7. Kui pooled või üks pool kohtuistungilt puudub, võib kohus lahendada asja sisuliselt, kui hagi aluseks olevad asjaolud on kohtu arvates sellise otsuse tegemiseks piisavalt välja selgitatud.
8. Advokaadi esindus ei ole maakohtusse pöördumisel eelduseks, kuid sõltuvalt isiku juriidilistest teadmistest oleks soovituslik pöörduda siiski õigusnõustamisele.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta