varasuhe abiellumisel välismaalasega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

varasuhe abiellumisel välismaalasega

26 Juun 2012, 15:01

Tere,

Abiellun varsti USA kodanikuga. On küsimus, millise varasuhte peaksin märkima abiellumise avaldusse. Mul on peamiselt 2 soovi seoses varaga:
1. Ma ei soovi vastudada krediidi ega laenude eest, mida mu abikaasa võtab ükskõik millises riigis (nii EU-s või ka USA-s).
Lugedes lepingut jääb mulje, et peaksin valima 3. variandi so lahusvara. Ent kui tema USA osariigis kehtib seadus, et abielludes on kõik ühine ja ta võtab laenu oma osariigist olles minuga abielus, siis kas Eestis sõlmitud leping abikaasade lahusvara kohta kehtib ka seal? Abiellumine toimub Eestis.
2. Mul on küsimus, et kuna USA-s on seadus, et töökäiva abikaasa surma korral saab kodus olev abikaasa toitjakaotus pensioni, siis kas see toitjakaotus pension laieneb ka minule, kui ma valin lahusvara ja kui mu abikaasa peaks enne mind surema?
Millist varasuhet soovitate selliste küsimuste korral ja kas peaks sõlmima samalaadse lepingu ka USA-s, kuigi abiellumine toimub siin?

Lugupidamisega,

Re: varasuhe abiellumisel välismaalasega

29 Juun 2012, 16:55

Tere

Rahvusvahelise eraõiguse seaduse (REÕS) § 58 alusel abikaasade varalistele õigustele kohaldatakse abikaasade poolt valitud õigust. Abikaasad võivad varalistele õigustele kohaldatavaks õiguseks valida ühe abikaasa elukohariigi õiguse või ühe abikaasa kodakondsuse riigi õiguse, sõltumata REÕS § 11 lõikes 2 sätestatust. Kohaldatava õiguse valik peab olema notariaalselt tõestatud. Kui abikaasad ei ole kohaldatavat õigust valinud, kohaldatakse abikaasade varalistele õigustele abielu üldistele õiguslikele tagajärgedele kohaldatavat õigust abielu sõlmimise ajal (st üldjuhul määratakse selle riigi õigusega, kus on abikaasade ühine elukoht abielu sõlmimise ajal; vt ka REÕS § 57).

Abikaasade varasuhteid reguleerib Eesti õiguses perekonnaseadus (http://www.riigiteataja.ee). Varasuhete liikide vahel valimiseks saab täpsemalt lugeda siit: http://www.juristaitab.ee/kusimused-vas ... hted/vara/.

Tuleb märkida, et rahvusvahelises perekonnaõiguses võib kohalduda käärprintsiip, seetõttu tuleks otsuse tegemiseks ja pikemate selgituste saamiseks vajadusel pöörduda täiendavalt õigusnõustamisele. Notariaalsete tehingute raames nõustab pooli tehingut tõestav notar. Varasuhte valiku tegemisel selgitab ka perekonnaseisuametnik abiellujatele varaühisuse, vara juurdekasvu tasaarvestuse ja varalahususe varasuhte õiguslikku olemust.

Perekonnaseaduse § 18 lg 1 ja 2 alusel tehingust, mille abikaasa teeb ühise majapidamise korraldamise või laste huvides või perekonna muude tavapäraste vajaduste katmiseks, tekib abikaasade solidaarkohustus, kui tehingu ulatus ei ületa abikaasade elutingimuste kohast mõistlikku määra, nimetatud tehingu kohustatud poole suhtes on abikaasad solidaarvõlausaldajad.

Käesoleva foorumi selgitused põhinevad Eesti õigusel, seetõttu USA-s kehtiva õiguse osas tuleks pöörduda vajadusel vastava õiguskorra asjatundja nõustamisele.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta