Kuidas lõpetada elatise maksmine?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kuidas lõpetada elatise maksmine?

27 Juun 2012, 12:10

Tere.
Soovin nõuannet minu jaoks segases situatsioonis.
Minu esimene abielu lahutati 1994a ning minult nõuti välja elatis (25% palgast) kuni lapse 18. aastaseks saamiseni. Laps jäi elama ema juurde. Elatis on alati olnud mul korrektselt tasutud.
Laps on nüüd 18aastane. Koolis ei käi vist juba ammu. Võimalik, et jäigi ainult 9 klassi haridusega.
Mis dokumendi alusel elatise maksmine lõpetatakse? Kes selle väljastab? Minu raamatupidaja ei saa lihtsalt niisama maksmist lõpetada, selleks olevat vaja dokumenti.
Kohtutäiturite Kojast küsides oletati, et peaksin ise tegema avalduse kohtusse, elatise lõpetamiseks. Kas see on õige? Kui ei, siis kuhu ma pean pöörduma?
Teine küsimus veel, kuna kohtuotsus oli kadunud (ning raamatupidaja maksaks vist rahumeeli edasi elatist) ning selle koopia sain nüüd kohtuarhiivist, siis sain sellest teada, et olin kohustatud maksma kuni lapse 18. aastaseks saamiseni. Sellest täisealiseks saamisest on möödunud juba 7 kuud. Kas enammakstud summa kuulub tagastamisele? Kas pean sellekohase hagi esitama kohtusse?
Tänan

Re: Kuidas lõpetada elatise maksmine?

29 Juun 2012, 16:59

Tere

Kohtutäitur viib täitemenetluse läbi sissenõudja avalduse ja täitedokumendi alusel, st kohtutäitur täidab otsust nii, nagu on otsuse resolutsioonis kirjas. Antud juhul tuleks viivitamatult pöörduda kohtutäituri poole küsimusega, miks ei ole täitemenetlust lõpetatud, kuigi kohtuotsusele tuginev nõue on täidetud. Samuti tuleks taotleda enammakstud raha tagastamist (ilmsekt nüüd juba sissenõudjalt, kui täitur on raha üle kandnud)) ja sissetuleku arestist vabastamist. Tõenditena saab esitada kohtuotsuse (millest nähtub kohustus maksta elatist kuni lapse 18-aastaseks saamiseni), lapse sünnitunnistus (millest nähtub, millal laps sai 18-aastaseks) ning töötasu kohtutäiturile kandmise tõendid tööandjalt (millest nähtub, et nõue on rahuldatud).

Täitmenetluse seadustiku kohaselt, kohtutäitur lõpetab täitemenetluse mh kirjaliku dokumendi esitamisel, kui sellest nähtub, et sissenõudja nõue on rahuldatud ning nõude rahuldamiseks vajaliku raha maksmisel kohtutäiturile või täitedokumendis märgitud toimingu tegemisel. Täitemenetluse lõpetamise korral vabastab kohtutäitur vara viivitamata aresti alt (nt töötasu).

Tuleks esitada kaebus kohtutäiturile (seda tuleb teha kümne päeva jooksul alates päevast, mil kaebaja sai teada või pidi teada saama vaidlustatava otsuse või toimingu tegemisest). Täituri otsusega mittenõustumusel saab edasi kaevata maakohtusse (tähtaeg kümme päeva alates kohtutäituri otsuse kättetoimetamisest).

Võlgnik võib esitada sissenõudja vastu hagi täitedokumendi alusel sundtäitmise lubamatuks tunnistamiseks, põhjusel, et nõue on rahuldatud. Hagi võib esitada täitemenetluse lõpuni.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta