Põlvnemise välistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Põlvnemise välistamine

12 Juul 2012, 10:56

Tere!
Sooviksin teada, et inimene, kes on täitnud põlvnemise välistamise avalduse(selle notariaalselt kinnitanud), saab selle avalduse ka tühistada kohtus??? Ma ei leia kuskilt sellele küsimusele vastust.
Nimelt olin abielus ja jäin rasedaks. Pool aastat tagasi läksime lahku ja juunist alates lahutatud.Leppisime kokku, et kui laps sünnib, et siis täidab mees avalduse.Kuna ei soovinud mitte mingit tegemist lapsega.Nüüd kuuldes, et mul uus elukaaslane, ähvardab kohtuga, kui last ei näita. Ta ei hooli lapsest vaid tahab mulle lihtsalt närvidele käia.
Mainin siinjuures ka fakti,et tal eelmisest kooselust 10 a laps, kellele maksab 1,5 a elatis min summa ulatuses ja sellega ka asi piirdub. Mina ei soovi temalt muud, kui et jätaks minu pere rahule. Ja kuna eksmees ei hooli lastest, et soovi ma oma lapsele kurba saatust,kus võsukesele makstakse min elatist aga temaga ei tegelda ega hoolita. Aetakse vaid kiusu.

Re: Põlvnemise välistamine

19 Juul 2012, 19:48

Tere

Vastavalt perekonnaseaduse (PKS) §-le 85, kui lapse emaga abielus olev mees ei ole last eostanud ja abikaasad on selle kohta perekonnaseisuasutusele esitanud ühise avalduse, ei loeta meest lapse isaks.

Samas on tal bioloogilise isana õigus nõuda põlvnemise tuvastamist kohtu kaudu. Isaduse tuvastushagi saab esitada eelkõige mees, kellel on huvi tuvastada, et ta on lapse isa (tegemist positiivse tuvastushagiga).

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta