Lahutus ja Kohustused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahutus ja Kohustused

06 Sept 2012, 08:27

Tere
Kui olime oma kaasaga abielus siis soetasime järelmaksudega esemeid, kõik minu nimele. Maksnud olen ainult mina oma kohustusi ja makstud sain alles peale lahutust. Lahutamisel vara jagamist ei toimunud. Nüüd on selline olukord kus enamus järelmaksuga soetatud esemed on eks abikaasa korteris ja neid kätte pole võimalik saada. Mis peaksin tegema ja kuidas käituma?

Lugupidamisega!

Re: Lahutus ja Kohustused

12 Sept 2012, 00:09

Tere,

ÕTB on Teie küsimust juba vastanud. Lisaks eelnevale:
Ilma asjakohaseid lepinguid nägemata ei saa anda paraku ühest vastust.
Kui kõnealuste asjade puhul on tegemist ühisvarasse kuuluvate asjadega (kui omandamine toimus abielu ajal), siis kuuluvad asjad abikaasadele ühiselt. Ühisvara jagamise osas kokkuleppe mittesaavutamisel tuleb pöörduda kohtusse. Selleks on vajadusel võimalik riigi õigusabi raames taotleda õigusabi, nt konsultatsiooniks, hagiavalduse koostamiseks ja esinduseks kohtus (täpsemalt http://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse- ... -oigusabi/).
Ühisvara jagamise käigus jagatakse nii õigused kui kohustused ( st otsustatakse kellele mis asjad jäävad, kuidas kantakse kohustused, jagatakse muud varalised õigused). Ühisvarasse kuuluvate asjade osas teostavad abikaasad oma õigusi ühiselt, st kokkuleppel. Kui puudub kokkulepe (nt kelle valduses asi on), tuleb siiski pöörduda kohtusse.
Kui aga tegemist on lahusvarasse kuuluvate asjadega, on võimalik pöörduda kohtusse omandiõiguse tunnustamiseks ja asja väljanõudmiseks ebaseaduslikust valdusest oma valdusse.
Enne kohtusse pöördumist tuleks esitada vastavad nõuded endisele abikaasale. Kui kokkuleppel ei ole võimalik probleemi lahendada, tuleb esitada vastavad nõuded kohtusse.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta