Küsimus ühisvara jagamise kohta.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus ühisvara jagamise kohta.

06 Sept 2012, 09:04

Tere !

Oleme otsustanud abikaasaga lahutada. Enamus asjadega saame kenasti kokkuleppele. Kuid me ei tea , kuidas tegutseda kinnisvaraga. Pärast lahutust jääb see meie ühisvaraks. ( Hiljem lastele). Abikaasa jätab kinnistu mulle ja lastele kasutada. Minu sooviks on saada kindlust, et ma saan tõesti seal elada nii kaua kui mul elupäevi on antud. Mida ma peaksin selleks tegema ??? Kinnisturaamatusse on momendil kirjutatud abikaasa nimi. Kas aitab , kui lisada sinna ka minu nimi ja mis kanne sinna tehakse sel juhul ? Majal on ka hüpoteek. Momendil ei ole millegi peale laenu võetud. Kui hüpoteek jääb peale, kas saab siis abikaasa, kui tal tekib soov näiteks laenu võtta, saab seda teha ka ilma minu teadmata ja nõusolekuta?
Need olid minu variandid , mida ma tean, kuid kas on ka veel teisi võimalusi, millega ma saaksin oma kindlustunnet suurendada?

Re: Küsimus ühisvara jagamise kohta.

12 Sept 2012, 00:14

Tere,

Kui kinnistu on omandatud abielu ajal, on see ühisvara ka siis, kui kinnistusraamatusse on kantud omanikuna üks abikaasa. Siiski saab lasta kanda ka teise abikaasa ühisomanikuna kinnistusraamatusse.
Seega, kui ühivara ei jagata, siis kinnistu kuulub teile abikaasaga ühiselt ka edaspidi ning kõik sellega seonduvad otsused tuleb teha ühiselt (mõlemal on ka kasutamisõigus).
Laenu võtmise võimalused sõltuvad hüpoteegilepingust.
Kui on olemas kokkulepe abikaasaga, tuleb pöörduda notari poole, kes selgitab pooltele õiguslikke tagajärgi ja tehingu tegemise erinevaid võimalusi.
See, kui kaua saate kinnistut kasutada, sõltub väga paljudest asjaoludest. Abikaasal on edaspidi siiski õigus taotleda ühisvara jagamist, mille käigus selgub edasine kinnistu kasutamise võimalus.
Põhjalikuma õigusabi saamiseks soovitame kaaluda nõustamisele pöördumist.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta