Lahutamine ja kodulaen

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahutamine ja kodulaen

19 Nov 2012, 11:33

Tere!
Soov lõpetada aastaid kestnud kooselu. Noorim laps hetkel X aastane. Olen olnud lapsega pikalt kodus ja nüüd olin sunnitud majanduslikel põhjustel tööle minema. Tööl käin kolmel päeval nädalas ja töötasu kõigub 350-500 euroni kuus. Meil on värske kodulaen võetud eksmehega kahe peale, kuid algsel suusõnalisel kokkuleppel on seda maksnud kogu aeg tema. Suures majas elan koos kahe lapsega mina peaaegu pool aastat. Kuigi mina olen juba mitmed kuud rääkinud lahutusest, ei ole tema tahtnud vedu võtta. Hiljuti nõudis äkitsi minu kohest tulekut perekonnaseisu ametisse, et lõpetada kokkuleppeliselt abielu, küll siis kunagi hiljem tegeleme varade jagamisega. Tal on ka suur firma, mis on ilmselt pankrotis ja mille varasid ta hetkel iga päev ümber kandib. Olen vastu punninud, sest mul on hirm, et äkki teen valesti kui perekonnaseisu ametis rõõmsalt alla kirjutan. Kardan eelkõige saada enda peale suuri võlakohustusi. Lahutada aga soovin kindlasti.
Mõtlesin ka, et millised siis oleksid minu soovid seoses lahutusega ja panen siia kirja:
Võlakohustusest vabanemine
Elatisraha lapsele
Elamiskoht
Soovin vahetada perekonnanime ja et ka noorim laps oleks minuga sama nimega, ning kuna isa ei ole teda reaalselt kasvatanud, vaid teda ainult rahaliselt toetanud, siis soovin lapsega seonduvates otsustes olla domineeriv
Millest alustada ja kas perekonnaseisu ametis lahutamine tooks endaga kaasa mingi ohu, mida hetkel näha ei oska?

Re: Lahutamine ja kodulaen

27 Nov 2012, 13:15

Tere,

Perekonnaseisuametis saab kokkuleppeliselt abielu lahutada, vara jagamiseks tuleb siiski pöörduda notari poole. Kohustuste jagamiseks (laenulepingu muutmiseks) on vaja kaasata ka pank (laenuandja). Kui abielu lahutamine, vara (ja kohustuste) jagamine ning elatise maksmine saab toimuma kokkuleppeliselt, siis selleks, et need kokkulepped vormistada ühekorraga, on võimalik pöörduda notari poole (notari juures saab lahutada abielu, lasta vormistada omandisse puutuvad kokkulepped ja ka sõlmida notariaalse elatise kokkuleppe). Täpsema info tehingute kohta saab notarilt.
Kui aga eeltoodud küsimused põhjustavad vaidlusi, tuleb nende lahendamiseks pöörduda kohtusse. Muu kokkuleppe puudumisel ühisvaral lasuvad kohustused täidetakse vara jagamise käigus või jagatakse abikaasade vahel sarnaselt muu varaga. Teadmata täpsemaid asjaolusid ja seda, kas vara jagamine, elatis jm põhjustavad üldse vaidlusi või on kõik võimalik vormistada kokkuleppeliselt, on foorumi kaudu ühest nõu keeruline anda. Soovituslik oleks lugeda lisainfot siit: http://www.juristaitab.ee/KKK/perekonnasuhted. Kui saavutate abikaasaga kokkuleppe, tuleks pöörduda notari poole, kes tõestab vastavalt kokkulepped; kui aga tekivad vaidlused ja on tarvis kohtumenetlust, siis tuleks koos dokumetidega pöörduda eelnevalt õigusnõustamisele, et Teie õigused saaks kaitstud.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta