Lapse sünni registreerimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse sünni registreerimine

11 Dets 2012, 12:58

Sooviksin teada, et kui olen abielus aga ei ela abielumehega enam koos ja sündimas on laps (lapse isa ei ole abielumees) siis kuidas oleks võimalik lapse sünd registreerida lapse isa nimele. Probleemiks on see, et abielumees ei ela Eestis ja samuti temaga kontakti saamine on probleemne ning lisaks kõigele keeldub ta alla kirjutamast lapse isadust välistavale avaldusele ja samuti keeldub ka lahutusest.

Plaanis on kohtu kaudu nõuda abielu lahutamist, kuid kas vastab ka tõele, et kui olen teinud vastava avalduse kohtusse, et siis selle avalduse kaasa võtmisest lapse sünni registreerimisele on piisav, et lapse saaks isa nimele registreerida, mitte, et see läheks automaatselt abielumehe nimele? Või on mingi muu võimalus, et saaks lapse sünni registreerida õigele nimele?

Re: Lapse sünni registreerimine

19 Dets 2012, 10:42

Tere,

Isaduse eeldused tulevad perekonnaseaduse §-dest 84 ja 86 (seadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/127062012012). Esmalt loetakse lapse isaks mees, kes on lapse sünni ajal lapse emaga abielus.
PKS § 84 lg 1 kohaselt on lapse isa mees, kes on lapse eostanud. Loetakse, et lapse on eostanud mees:
1) kes on lapse sünni ajal lapse emaga abielus;
2) kes on isaduse omaks võtnud või
3) kelle isaduse on tuvastanud kohus.

PKS § 86 lg 1 alusel, kui laps sünnib kolmesaja päeva jooksul pärast abielu lõppemist, on lapse isa lapse emaga abielus olnud mees. Kui uue abielu sõlminud naisel sünnib laps, keda eelneva lause kohaselt tuleb pidada endise abielumehe lapseks ja PKS § 84 lõike 1 punkti 1 kohaselt uue abielumehe lapseks, siis loetakse laps uue abielumehe lapseks.

Perekonnaseisutoimingute seaduse kohaselt kantakse lapse isa andmed rahvastikuregistrisse dokumendi alusel, mis tõendab tema abielu lapse emaga, või sama seaduse §-s 26 nimetatud isaduse omaksvõtu avalduse ja selle juurde kuuluva ema nõusoleku või põlvnemise tuvastamise kohtulahendi alusel.

Lapse emaga abielus oleva mehe andmeid ei kanta isa andmetena rahvastikuregistrisse üksnes juhul, kui abikaasad on selle kohta esitanud perekonnaseisuasutusele ühise avalduse vastavalt perekonnaseaduse §-le 85. Ühise avalduse võib esitada isiklikult kohale ilmudes või notariaalselt kinnitatuna. Välisriigis elav vanem võib esitada kirjaliku avalduse, millel avaldaja allkirja õigsuse on notariaalselt kinnitanud Eesti konsulaarametnik.
Kui lapse emaga abielus olev mees ei ole last eostanud ja abikaasad on selle kohta perekonnaseisuasutusele esitanud ühise avalduse, ei loeta meest lapse isaks. Abielu lahutamise korral võib alates abielu lahutamise avalduse või hagi esitamisest isaduse omaks võtta. Isaduse saab omaks võtta üksnes juhul, kui lapse põlvnemine isast ei ole seaduses sätestatud alusel kindlaks tehtud.

Parimat pühadeks!
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta