Maksekäsk ja selle jõustumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksekäsk ja selle jõustumine

12 Dets 2012, 23:44

Momendil on olukord selline, et 29.10.2012 tegin avalduse kiirmenetluseks lapsele elatisraha nõudeks ja siiani pole lapse isa makseettepanekut kätte saanud . Kas see tähendab siis seda, et lapse isa on võlgu kahe kuu eest elatisraha, st. november ja detsember ?
Kui lapse isa saab kätte (kiirmenetluse korras nõutud elatisraha lapsele) makseettepaneku ja hakkab ka koheselt maksma, ilma et ootaks ära maksekäsu, kas siis pean ka kohtule koheselt teatama, et isa on hakanud elatist maksma või kohus väljastab maksekäsu ikka ?

Re: Maksekäsk ja selle jõustumine

20 Dets 2012, 23:19

Tere,

Lapse elatisnõudes toimuva maksekäsu kiirmenetluse avalduses peab muuhulgas sisalduma aeg, millest alates elatist nõutakse. Maksekäsu määrus kui täitedokument sisaldab seda, mis ajast võlgnik on kohustatud teatud summat tasuma. Võlgnikul on õigus esitada vastuväide kohtu poolt talle saadetavale makseettepanekule (mh nt selle kohta, et aeg, millest alates elatise maksmist nõutakse, on määratud ebaõigesti). Ülalpidamiskohustus kehtib siiski vanemale lapse suhtes sõltumata kohtumenetlusest.
Kui võlgnik ei ole makseettepanekus nimetatud summat tasunud ega makseettepanekule õigeaegselt vastuväidet esitanud, teeb kohus määrusena maksekäsu summa sissenõudmise kohta.
Arvestada tuleb, et elatisnõudega maksekäsu peale võib võlgnik esitada 15 päeva jooksul, maksekäsu välismaal kättetoimetamise korral 30 päeva jooksul alates maksekäsu kättetoimetamisest määruskaebuse.

Kohus jätab maksekäsu kiirmenetluse avalduse määrusega rahuldamata, nt kui makseettepanekut ei ole õnnestunud võlgnikule mõistliku aja jooksul kätte toimetada. Avalduse rahuldamata jätmine ei piira avaldaja õigust esitada nõue hagimenetluses või maksekäsu kiirmenetluses. Vt asja lahendamist hagimenetluses või samas nõudes hagi esitamist, sh tähtaegu tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 481-497, seadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/104072012019).

Kui avaldaja kinnitab kohtule esitatud kirjalikus avalduses, et võlgnik on võla tasunud, lõpetab kohus määrusega maksekäsu kiirmenetluse. Avaldaja võib avalduse kohtule esitada kuni maksekäsu tegemiseni (TsMS § 4881).

Vt täiendavalt elatis lapsele: https://www.juristaitab.ee/KKK/perekonn ... s-lapsele/.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta