Maja jagamine vabaabielus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maja jagamine vabaabielus.

07 Jaan 2013, 15:06

Tere. Minu lugu järgmine: oleme elanud koos 15 aastat, ei ole abielus.Meil on ühine laps. 200X a. ostsime maa (oksjoni korras, mis oli soodustusega noortele peredele) mis on minu nimel. 200X aastal sai võetud pangalaen, et maja ehitama hakkata. Mees on laenu võtja mina kaastaotleja. Laenu on maksnud koguaeg mees, mina olen maksnud teisi majapidamis arveid. Nüüdseks on maja valmis ja meie suhe läbi. Mina soovin maja müüa aga mees pole nõus müüma. Laenu võttes sai notari juures kirja pandud et mina üksi müüa ei saa.
Soovingi siis teada millsed on minu õigused ja kuidas pean alustama et asjale ametlik käik anda.
Tänud!

Re: Maja jagamine vabaabielus.

08 Jaan 2013, 23:59

Tere,

Esitatud andmete alusel saan aru, et olete kinnistu ainuomanik. Omand on omaniku täielik õiguslik võim asja üle, seega kinnistu omanik saab enda kinnistut käsutada, sealhulgas müüa. Omaniku õigused võivad olla kitsendatud ainult seaduse või teiste isikute õigustega. Küsimusest ei nähtu, mida tähendab, et laenu võttes sai notari juures kirja pandud, et üksi müüa ei saa, seetõttu ei saa ma seda väidet siinkohal ümber lükata ega heaks kiita. Selleks, et aru saada, milles täpsemalt kokku leppisite ja miks te arvate, et olete sellises tingimuses kokku leppinud, soovitan pöörduda konsultatsiooniks notaribüroosse.

Sain aru, et kinnistut koormab maja ehitamiseks võetud laenu tagatiseks seatud hüpoteek. Seega tuleks müügiplaani korral aegsasti suhelda hüpoteegipidajaks oleva pangaga, kes tõenäoliselt soovib tagatisvara müügi korral laenusumma ennetähtaegset tagastamist.

Juhul kui vabaabielukaasa on koosoelu jooksul panustanud küsimuse esitajale kuuluvasse kinnistusse, siis võib ta olla õigustatud esitama nõuet nimetatud kulude osaliseks või täielikuks hüvitamiseks.

Lugupidamisega
Kätlin Aun-Janisk
notar

Vasta