pärandaja teovõime

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

pärandaja teovõime

04 Veebr 2013, 14:49

Tere
Minu isa on hetkel raskes olukorras haiglas ja hiljem tõenäoliselt viiakse ta edasiseks hooldusraviks hooldekodusse. Meil on suur perekond ja palju sugulasi. Olukord on taoline, et haiglas käivad isat vaatamas ka kauged sugulased, kes võivad kuritarvitada tema tervise häireid ja kallutada teda kirjutama testamenti. Kui isa kirjutab testamendile alla või kirjutab selle omakäeliselt mitte andes endale aru, mida ta teeb, millega oluliselt kahjustab teiste võimalike seadusjärgsete pärijate huvisid, siis kas sellist tehingu tegemist on võimalik kuidagi piirata?
Tänan

Re: pärandaja teovõime

05 Veebr 2013, 13:09

Tere,

Pärimisseadus § 88 lg 7 sätestab, et kui testamendi tegemisel esines asjaolu, mis annab vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seadusele aluse testamendi tühistamiseks, võib pärast pärandaja surma testamendi tühistada ka isik, kes oleks õigustatud pärima testamendi või selle osa kehtetuse korral. Testamendi tühistamiseks tuleb esitada hagi kohtusse. Testamendi tühistamise hagi võib esitada kohtusse ühe aasta jooksul tühistamise aluseks olevast asjaolust teadasaamisest arvates, kuid mitte hiljem kui 30 aasta möödumisel pärandi avanemisest arvates.
Tsiviilseadustiku üldosa seadusest leiame muuhulgas järgmised tühisuse alused:
1. Piiratud teovõimega isiku poolt seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta tehtud ühepoolne tehing.
2. Tehing, mille isik tegi vaimutegevuse ajutise häire või muu asjaolu tõttu seisundis, mis välistas tema võime õigesti hinnata seda, kuidas tehing mõjutab tema huve (otsusevõimetus).
3. Tehingu seaduses sätestatud vormi järgimata jätmise korral.
Testamendi tegemist piirata ei ole võimalik. Kui testament tehakse ja esineb tsiviilseadustiku üldosa seadusest tulenev alus testamendi tühistamiseks, on pärast isa surma õigus pärijal, kes oleks pärinud siis, kui testamenti poleks tehtud, õigus pöörduda testamendi tühistamiseks kohtusse.

Lugupidamisega
Kätlin Aun-Janisk
notar

Vasta