Lahutamine ja rahaliste kohustuste jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahutamine ja rahaliste kohustuste jagamine

02 Apr 2013, 21:00

Tere,
Olen esitanud kohtusse abielulahutuse avalduse. Minu probleemiks on kohustuste jagamine.
Ühist vara meil ei ole, aga võlgasi oleme juurde kasvatanud.
Seega küsimus kuidas ma peaksin käituma ja mis avaldused tegema, et krediidid jagada meie vahel pooleks.
Saan aru hetkel niipalju, et peaksin koostama võlanimekirja ja lepingutega minema notari juurde, need dokumendid kinnitama. Mis avalduse ma peaksin vormistama kohtule?

Tänan!

Re: Lahutamine ja rahaliste kohustuste jagamine

09 Apr 2013, 22:29

Tere,

Foorumi keskkond ei võimalda tutvuda dokumentidega ega selgitada välja täiendavaid olulisi asjaolusid (näiteks - kas abikaasad on võtnud laenud ühiselt või on laenusaajaks üks abikaasa, mille jaoks kohustused võeti, kas poolte vahel on võimalik saavutada kokkulepet kohustuste jagamiseks, kas kaasatud on võlausaldajad ning kas nemad on jagamisega nõus, kas laenud on seotud tagatisega jne), seetõttu oleks soovituslik pöörduda õigusnõustamisele koos dokumentidega. Notari poole saab pöörduda abikaasadevahelise kokkuleppe olemasolu korral (kaasata ka võlausaldaja), notar annab selgitusi tehingut puudutava osas ning selgitab osapooltele tehingu tagajärgi. Kui abikaasade vahel on kohustuste jagamise üle vaidlus, siis tuleb pöörduda kohtusse (avalduse sisu sõltub konkreetsetest asjaoludest ja selleks tuleks tutvuda eelnevalt dokumentidega/täiendavate asjaoludega).
Olenevalt konkreetsetest lepingutest ja asjaoludest ei pruugi kõik abielu ajal võetud kohustused olla abikaasade suhtes ühise vastutustega. Abikaasa vastutab teise abikaasa võetud kohustuste täitmise eest niivõrd, kuivõrd abikaasa võib teda esindada või teda oma toimingutega kohustada. Tehingust, mille abikaasa teeb ühise majapidamise korraldamise või laste huvides või perekonna muude tavapäraste vajaduste katmiseks, tekib abikaasade solidaarkohustus, kui tehingu ulatus ei ületa abikaasade elutingimuste kohast mõistlikku määra - abikaasad ei või sellest omavahelise kokkuleppega võlausaldaja kahjuks kõrvale kalduda.
Kui mitu isikut peavad täitma kohustuse solidaarselt (solidaarvõlgnikud), võib võlausaldaja nõuda kohustuse täielikku või osalist täitmist kõigilt võlgnikelt ühiselt või igaühelt või mõnelt neist. Omavahelises suhtes peavad solidaarvõlgnikud kohustuse täitma võrdsetes osades, kui seadusest, lepingust või kohustuse olemusest ei tulene teisiti.
Abikaasa vastutab kolmanda isiku ees oma lahusvaraga ja ühisvaraga täies ulatuses:
1) nende kohustuste eest, mille kumbki abikaasa on võtnud perekonna vajaduste rahuldamiseks perekonnaseaduse § 18 kohaselt või ühisvara valitsemisest tulenevalt;
2) abikaasade solidaarkohustuse täitmise eest;
3) kohustuste täitmise eest, mille puhul on kohustatud abikaasa leppinud kolmanda isikuga kokku, et ta vastutab nii ühisvaraga kui ka lahusvaraga (selle kokkuleppe sõlmimiseks on vaja ka teise abikaasa nõusolekut). Muude kohustuste eest vastutab kumbki abikaasa oma lahusvaraga ja pooles väärtuses ühisvaraga.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta