vanemate ülalpidamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

vanemate ülalpidamine

21 Apr 2014, 10:13

Tere! minu lapsepõlves vanemad minu eest hoolitsemisega hakkama ei saanud oma alkoholi- jm probleemide tõttu . Elasin kus sain, vahel hooldusperes, lastekodus jne. Vanemad minu elutingimuste üle muret ei tundnud. Minu küsimus on, et nüüd, kus nemad oma terviseprobleemide tõttu vajavad hooldust, siis kas minult saab nõuda nende hoolduskodu eest tasumiseks raha? Sünnitunnistusel on nad mu vanemad siiani, muud sidet ei ole.

Re: vanemate ülalpidamine

21 Apr 2014, 10:14

Tere,

Perekonnaseaduse § 103 lg 1 alusel, kohus võib kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda, eelkõige kui:
1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;
2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;
3) õigustatud isik on süüdi tahtlikus kuriteos ülalpidamist andma kohustatud isiku või tema lähikondse suhtes.

Küsimuses viidatud asjaolud annavad alust tõenäoliselt eelnimetatud paragrahvi kohaldada ja Teid vanemate suhtes ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada, kuna võib väita, et vanemate abivajadus on tekkinud nende enda ebamõistliku käitumise tagajärjel ning nad on rikkunud oma ülalpidamiskohustustr omal ajal Teie suhtes.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta