ema hooldusküsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ema hooldusküsimus

25 Apr 2014, 09:07

Mehe ema kinkis omal ajal meile oma korteri kinkelepinguga. elasime seal kõik koos. Mehel on vend, kes elas mujal, ja ei saanud korterist midagi. Nüüd olukord selline: minu abikaasal on neljanda staadiumi vähk, tema emal on dementsus ja pidime ta hooldekodusse panema. Lisaks on meil kaks alaealist last. Korteri müüsime vahepeal maha ning ostsime maja (pangalaenuga). See kõik oli siis, kui kõigil oli tervis korras. Kas mehe vend ei pea ema hooldekodu eest sentigi tasuma, kuna ta jäi pärandusest ilma? Ja kui mu mees peaks surema enne ema, kas siis jääb ka mehe ema eest maksmine minu kanda?
Mehe vend nimelt keeldub maksmast, tahab enne mingit lepingut teha ja tagantjärgi vist oma osa nõuda.

Re: ema hooldusküsimus

05 Mai 2014, 10:41

Tere,

1. Seadusjärgsed ülalpidamiskohustused on sugulaste ja abikaasade vahel. Perekonnaseaduse kohaselt Teie oma abikaasa ema ülal pidama ei pea. Kuid ülalpidamiskohustus võib tekkida ka lepingu alusel, mistõttu tuleks täpselt üle vaadata kinkelepingu tingimused.
2. Kui ülalpidamist saama õigustatud isikuid on mitu (antud juhul nt abikaasa ema ja teie alaealised lapsed), ja ülalpidamiskohustuslane (st Teie abikaasa) ei ole võimeline neile kõigile ülalpidamist andma, siis eelistatakse alaealist last /.../ ülenejale sugulasele (antud juhul abikaasa emale). St, kõige esmalt tuleb tagada laste piisav ülalpidamine.
3. Teie abikaasa ning tema vend on põhimõtteliselt kohustatud oma emale ülalpidamist andma, kuid perekonnaseadus sätestab ka teatud eeldused, mille korral võivad (sõltuvalt täpsetest asjaoludest) täisealised lapsed oma vanemate suhtes ülalpidamiskohustusest vabaneda. Nt isik vabaneb ülalpidamiskohustusest selles ulatuses, milles ta ei ole tema muid kohustusi ja varalist seisundit arvestades võimeline andma teisele isikule ülalpidamist, kahjustamata enese tavalist ülalpidamist. Kohus võib kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda.
4. Mitu sama astme sugulast (nt antud juhul vennad) täidavad ülalpidamiskohustust osavõlgnikena. See tähendab, et iga osavõlgniku kohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka tema ning ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid.
Kuna küsimus eeldab dokumentidega tutvumist ning täpsete asjaolude väljaselgitamist, siis soovitame Teil probleemi õiguslikuks analüüsimiseks ja lahenduse leidmiseks pöörduda isiklikule õigusnõustamisele (vt nt http://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse- ... -isikutele).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta