Lapse kohustused vanema suhtes

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse kohustused vanema suhtes

05 Mai 2014, 15:23

Millistel tingimustel laps on kohustatud oma ema aitama?
Elan ise Soomes ja minu tervislik olukord on väga halb ja ma ei ole Eestis enam residentne. Kuid siin elades ei saa ma veel sots abi, sest olen tulnud siia elama ja tööle EU maast ja pean olema 5 aastat elanud, mul täitub see aga selle aasta juuli kuus.
Kuhu pöörduda, mida teha?

Re: Lapse kohustused vanema suhtes

06 Mai 2014, 05:58

Ülalpidamiskohustust reguleerib perekonnaseadus.

Vastavalt perekonnaseaduse § 96 peavad ülalpidamist vajavale isikule ülalpidamise tagama ülenejad või alanejad sugulased. Seega teie kaasuse puhul Teie laps. Juhul, kui te olete abielus, siis peab abikaasa tagama teie ülalpidamise ja toetamise. Ülalpidamiskohustus tekib isikul juhul, kui ta ise ei ole võimeline ennast ülal pidama. Siin peab ülalpidamist vajav isik
tõendama oma tervisliku seisundit, mistõttu ta tööd teha ei suuda ja ei saa ning tõendama majandusliku seisundi raskust.

Ülalpidamist vanemale saab taotleda kohtu kaudu. Samas saab kohus ülalpidamiskohustustest vabastada kui:
1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;
2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;
3) õigustatud isik on süüdi tahtlikus kuriteos ülalpidamist andma kohustatud isiku või tema lähikondse suhtes.


Vastas Krista Paal.

Vasta