Laste kohustus isa edasise hooldamise ees.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Laste kohustus isa edasise hooldamise ees.

12 Mär 2011, 23:13

Tere,

Perekonnaseadus on mul läbi lapatud, kuid oma mõistusest tuli puudu ning peamistes küsimustes ei leidnud ma sealt vastust. :(

Probleem on minu vanaisas ehk ema isas. Kirjutan, sest olen mures ja soovin ema aidata natuke, et milliseid elementaarseid otsuseid võiks ta langetada.

Vanaisa on psüühiliste häiretega. Vanaisal on neli last. Hetkel on ta haiglas. Ta vajaks edasist hooldamist ning minu onu ehk vanaisa poeg taotleb kohtu kaudu vanaisa hooldusõigust.

Iseenesest ei oleks midagi selles halba, sest onu on viidanud, et tahab vanaisa hooldekodusse panna. Olen sellega täitsa nõus. Aga kui ta valib selleks põhjandamatult kalli hooldekodu või otsustab ikka ise hooldada vanaisa kodus ning hakkab tohutuid kulutusi tegema vanaisa kinnisvara parandamise peale ning võibolla vanaisa surmajärgselt nõuab seda maja hoopis omale (näiteks, kuna vahepeal maksis tema maamaksu, mida vanaisa nõus ei olnud maksma). Või hakkab nõudma suuri summasid ning mingilviisil "nihverdab" sealt omale. Mismoodi sellist olukorda vältida? Ka elab onu ja tema sugulased vanaisa majas ning ema löödi sealt sõna otseses mõttes välja.

Kas ja kuidas on emal õigus teada, kui palju vanaisa pensioni saab ning kui palju on temal sularaha ülejääki pangaarvel? Ja kuidas tohib pangaarvet kasutada hooldaja?

Samas soovib ema ise hakata vanaisa hooldajaks.

Kas vanaisal peab olema hooldaja määratud? Kes otsustab, kui palju vanaisa ülalpidamiseks peab raha kuluma (näiteks ostetakse kallis telekas, mille onu hiljem omale võtab)? Kas seda annab vaidlustada? Või mismoodi oleks parim lahendus olukorrale, kui on hooldustvajaval isikul on mitu last, kellest kaks või enam soovivad teda ise hooldada?

Eelnevad küsimused olid sellised hetke arusaamatused ning kui keegi oskab viidata artiklile, kus need on lahti seletatud, loeksin seda heameelega, et paremini aru saada. Kuid minu peamine küsimus on, et kuidas peaks ema reageerima sellele kohtumenetluse kirjale? Ja kui ta esitab kahe nädala jooksul pretensiooni onu hooldusõiguse vastu, siis mis kasu sellest on?

Re: Laste kohustus isa edasise hooldamise ees.

14 Mär 2011, 10:13

Vastavalt perekonnaseadusele peavad lapsed oma abivajavaid vanemaid aitama ja hooldama. Eraldi eeskoste seatakse alltoodud sätte alusel.

Perekonnaseaduse § 203. Eestkoste seadmise eeldused
(1) Kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, määrab kohus tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja.
(2) Eestkostja võib määrata ainult nende ülesannete täitmiseks, milleks eestkoste on vajalik. Eestkoste ei ole vajalik, kui täisealise huve saab kaitsta volituse andmise ning perekonnaliikmete või muude abiliste kaudu. Eestkoste seadmisel annab kohus hinnangu isiku võimele saada aru abielu sõlmimise, isaduse omaksvõtu ja muude perekonnaõiguslike tehingute õiguslikest tagajärgedest.
(3) Eestkostja ülesandeks võib olla ka eestkostetava õiguste maksmapanek kolmandate isikute vastu.
(4) Kohus kontrollib iga kolme aasta järel, kas eestkoste jätkumine eestkostetava üle on eestkostetava huvide kaitseks vajalik ning kas on alust eestkostja ülesandeid laiendada või kitsendada.

Siinkohal palun Teid järgida lg 2 sätestatut. Eestkoste seatakse teatud toimingute tegemiseks ja teised kohustused, mida eeskostja endale võtab (nagu vara paremustamine, teleri soetamine jms), väljuvad juba eeskoste raamidest. Kohtus peab olema väga selgelt taotletud ja väljendatud eeskoste piirid ja vajadus. Kui vanaisa soovitakse paigutada hooldusasutusse, siis võiksid lapsed määrata omavahel optimaalse ülalpidamise võimaluse.
Kindlasti saate Riigikohtu lahenditest leida ja lugeda juba olemasolevaid kaasuste lahendeid.

Vasta