Eeskostja seadmine õele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eeskostja seadmine õele

16 Mär 2011, 15:54

Tere!

Minu isa on surnud, ning temaga koos elas minu õde kes on vaimse puudega ning hetkel viibib haiglas. Linnaosavalitus soovitas mind eestkostjaks. Mida see minu jaoks tähendab ja kas mul on võimalik sellest ka loobuda? Kuidas sellisel juhul pärand jagatakse? Kas eestkostja avaldusega tehakse koos ka erivajaduse hoolduse avaldus või see käib eraldi? Peale õe meil enam sugulasi pole.

Tänan

Re: Eeskostja seadmine õele

17 Mär 2011, 16:37

Pärimisseaduse järgi on mõlemad alanejad sugulased (lapsed) võrdsed pärijad ja see, et Teie õde on tervisliku seisundi tõttu mitteotsustusvõimeline, ei vähenda tema pärandi suurus ega osa.

Perekonnaseaduse § 203. Eestkoste seadmise eeldused
(1) Kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, määrab kohus tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja.
(2) Eestkostja võib määrata ainult nende ülesannete täitmiseks, milleks eestkoste on vajalik. Eestkoste ei ole vajalik, kui täisealise huve saab kaitsta volituse andmise ning perekonnaliikmete või muude abiliste kaudu. Eestkoste seadmisel annab kohus hinnangu isiku võimele saada aru abielu sõlmimise, isaduse omaksvõtu ja muude perekonnaõiguslike tehingute õiguslikest tagajärgedest.
(3) Eestkostja ülesandeks võib olla ka eestkostetava õiguste maksmapanek kolmandate isikute vastu.
(4) Kohus kontrollib iga kolme aasta järel, kas eestkoste jätkumine eestkostetava üle on eestkostetava huvide kaitseks vajalik ning kas on alust eestkostja ülesandeid laiendada või kitsendada.

§ 206. Eestkostja kohustused
(1) Eestkostja kaitseb eestkostetava varalisi ja isiklikke õigusi ning huve. Muu hulgas peab eestkostja hoolitsema selle eest, et eestkostetav saaks vajalikul määral ravi- ja sotsiaalteenuseid.

(2) Kui eestkostja saab teada asjaoludest, mis võimaldavad eestkoste lõpetada, peab ta sellest teatama kohtule ja valla- või linnavalitsusele. Sama kehtib asjaolude kohta, mis võimaldavad eestkostja ülesandeid piirata või laiendada. Kohus otsustab eestkoste lõpetamise, piiramise või laiendamise omal algatusel või eestkostja, valla- või linnavalitsuse või eestkostetava avalduse alusel.

Vasta