Lahutamisel ühisvara jaotamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahutamisel ühisvara jaotamine

21 Mär 2011, 10:42

Tere,
Abielu kestel soetatud ühisvara (maja, auto), milleks võetud laenu. Laen vormistatud mõlemale abikaasale, kuid kõiki kulutusi on teinud üks pool- nii lepingute sõlmimisel, laenu tagasimaksmisel, varaga seotud kulutused jne. Soovime lahutada. Lapsed jäävad abikaasaga. Kas elatisraha maksmise kohustus algab peale ametliku lahutamist või peael lahutamisavalduse esitamist?
Hetkel kasutab nii maja kui ka autot teine pool. Teine pool soovib jätta maja endale nii, et mina jätkaksin laenu tagasimaksmist. Auto antakse minule, et mina jätkaksin selle eest liisingu maksmist. Kuidas näeb ette seadus vara ning kohustuste jagamist? Kas ainult kohustuste jätmine ühele poole on seadusega võimalik? Ise soovin jagada maja eest allesjäänud laenu pooleks, kus üks osa laenust jääb maksta teisele poole. Maja jääb teisele poole. Või maja nö läheb jagamiseks hetkel kehtiva turuhinna alusel, kus üks pool maksab teisele ainult pool hinnast ( kas selleks on ka mingi ajalimiit?)
Kas on juriidilist alust küsida ka autolaenu hüvitamiseks pool teiselt poolt?
Kas on mingid piiranguid või seadusega sättestatuid kitsendusi abielulahutamise põhjustest lähtuvalt?
Kui üks pool keeldub näiteks lahutamisest, kas on võimalik lahutust nõuda? Mis tingimustel?
Vastuste eest ette tänades...

Re: Lahutamisel ühisvara jaotamine

22 Mär 2011, 21:29

Nii nagu abiellumine on poolte vaheline kokkulepe, on seda ka lahutus. Te saate kohtuta ja teineteist ruineerimata notaris varade ja kohustuste kokkulepped sõlmida, samuti vara jagada. Seaduse kohaselt tuleb arvestada, et varad ja kohustused jagatakse poolte vahel suhteliselt võrdselt ning arvestatakse edasiste kohustuste kandmise suurust ja vara osa omandamist. Seega saate omavahel vara jagada ja määrata osaluse omandis. Notaris tehingud on määratult odavamad, kiiremad ja valutumad. Kui kokkuleppeid sõlmida ei õnnestu, siis on vaja pöörduda kohtu poole, kes mõlema poole taotluse alusel ja ulatuses, ning arvestades poolte poolt esitatud tõendeid ja taotlusi, kinnitab vara jagamise otsuse. Ka kohus ei jaga Teie vara omatahtsi, vaid ikka Teie taotluse alusel ja tõendatud dokumentide kohaselt. Kahjuks on kohtumenetlus kallis ja väga pikaajaline protsess.
Lastele elatise maksmise osas saate ka notaris kokkulepped sõlmida ja seda enne lahutusprotsessi algust. Kui kokkulepet ei saavutata, siis saab seda kohtu kaudu teha ja lapse hooldusõigust omaval poolel on õigus maksmata elatist nõuda kuni 3 aastat järgi.

Vasta