Alimendid, kasutusõigus ja muud kokkulepped

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Alimendid, kasutusõigus ja muud kokkulepped

02 Apr 2015, 14:37

Elan tasuta kasutusõigusega eksabikaasa majas. 3 lapsele on ta notaris kinnitatud lepinguga lubanud maksta alimente miinimumsummas. Majal lasub laen, laenukindlustus, elukindlustus, mis samuti eksmehe nimel. Mees lubas notari eel remontida mu autot ja maksta küttefondi graanulite ostmiseks, kui laenu kinni peab alimentides. Kuna tehing oli minu ja laste kasuks olin nõus. Nüüd väidab ta, et ei pea mu autot remontima ja graanulifondi toetama, kuid mina pean maksma laenu, kuna notaris sai nii kokku lepitud. Paberil laenumaksmise asja ka pole ning notar ütles, et sobib ka alimentide tasumine muudes teenustes kaupades, mis eelnevalt kokkuleppisime. Kirja ei saanud, seega ei graanulifondi ega ka auto remontimis nõuet. Mis õigused ja võimalused mul on? Kas mehel on õigus lõpetada kasutusleping kui ma laenu alimendid lastekaitse liidu juristi soovitusel sisse nõuan tagantjärgi?

Re: Alimendid, kasutusõigus ja muud kokkulepped

06 Apr 2015, 14:48

Teil on õigus nõuda oma kolmele lapsele elatist. 2015.a. on elatise miinimumsumma 195€ lapse kohta. Kokku siis 585,00€/ kuus. Selle te peate laste ülalpidamiseks saama igal juhul. Kõige mõistlikum oleks teil lastele elatist nõuda ja mingite teiste teenuste kompenseerimist poleks mõtet nõuda. See on konkreetne summa ja konkreetne nõue ning teil on hoopis kergem laste isaga suhelda. Elatist saab lastele järele nõuda 12 kuu raames. 2014.a. oli elatise miinimumsummaks 177,50 €/kuus ja kui ta sellist summat pole maksnud, siis saategi seda tagantjärele nõuda.
Pangale makstav laen on tegelikult omaniku kohustus, kui kokku pole lepitud teisiti. Teie puhul saan aru, et leppisite notaris kokku, et tasute maja eest laenu ise ja seda võib käsitleda eluruumi eest üüri või kasutuslepingu tasu maksmisena. Seda ei saa elatise maksmiseks pidada ja elatisest maha arvestada (eriti miinimumsuurusest). Kas saan õigesti aru, et elamu kasutusleping on teil kirjalikult notaris sõlmitud? Kui jah, siis see peab olema ka kinnistusraamatusse kantud ja selle üles ütlemine on üsna raske. Kui ei, siis soovitan teil sõlmida kirjaliku kasutus- või üürilepingu, mis tagaks teile ja teie lastele elukoha. Tänane olukord on teile ja teie lastele väga ebakindel.
Auto remondi ja graanulifondi maksmist endise abikaasa poolt kirjalikult kokku lepitud ei olnud ning seega pole teil ka õigus seda nõuda.


Vastas Krista Paal.

Re: Alimendid, kasutusõigus ja muud kokkulepped

08 Apr 2015, 10:36

Tere,

Kui notaris oli vaid suuline kokkulepe, et laenu maksan ning tema võib hüvitada elatist ka muudes teenustes, mille kohta eelnevalt meil juba oli kokkulepe( autoremont ja graanulifond). Paberil on kirjas tasuta kasutusõigus. Oli suuline kokkulepe notaris ka, mille alusel lubati maja laste nimele, sellest ka vastav kokkulepe laenu maksmise osas. Kokkulepet mees ei nõustu täitma nüüdseks. Notaris keeldus seda, siis tegemast, kuna tasud olid liiga kõrged.

Kõike Parimat!

Re: Alimendid, kasutusõigus ja muud kokkulepped

09 Apr 2015, 07:31

Suuline kokkulepe on küll kokkulepe, kuid selle rikkumine on ka kõige kergem. Kui üks pooltest taganeb oma suulisest kokkuleppest, siis kahetsusväärselt see nii ongi ja jääb vaid üle kokkuleppest taganejat/ mittetäitjat ebaväärikas käitumises süüdistada. Kokkuleppest kinnipidamist saab nõuda vaid siis, kui see on kirjalikus vormis sõlmitud. Kui notaris on kokku lepitud ja notariaalselt sõlmitud lepingus kirjas, et maja jääb teie tasuta kasutusse, siis saab seda ka nõuda ja kohustatud isik peab seda täitma. Kui autoremondi ja graanulifondi rahastamises või toetamises leppisite suuliselt kokku, kuid lepingusse ei kandnud, siis ongitekkinud olukord, kus tänaseks on teie endine kaaslane sellest taganenud.
Kui te notaris lepingut sõlmisite, kas te siis palusite notaril anda selgitust kuipalju kinnistu ( maja) laste nimele ( juriidiliselt kinkelepingu koostamine ja sõlmimine) maksab? Paljasõnaline ütlemine, et see on väga kallis võis teid küll heidutada, kuid faktiliselt jättis see ütlemine teid juriidilistest õigustest ilma.


Vastas Krista Paal.

Vasta