Ühisvara lepingust väljajäänud eseme jagamine?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara lepingust väljajäänud eseme jagamine?

09 Apr 2015, 17:53

Tere,

Oleme endise abikaasaga sõlminud ühisvara jagamise lepingu. Kui lepingusse on kirja panemata esemeid, mille olemasolust sain teada hiljem (N: müügitulu ühise eluaseme müügist, kust saan aru tuleb lahutada laen, mis soetatud selle soetamiseks abielu jooksul ning muud tulud) ning vallasvara. Vallasvara lubati suuliselt jätta mulle ja lastele aga kui olen soovinud midagi müüa või vahetada tõstetakse kära. Ühisvara jagamise lepingusse on märgitud, vaid sõidukid ja ühine äri. Müügitulu investeeris eksabikaasa oma lahusvarasse ning olen aru saanud, et ta oleks pidanud selle alusel maksma mulle kompensatsiooni, kuid lahutuse hetkel tegeles tema notariga ja ütles, et mul on õigus vaid eluaseme sissemakse tagasisaamiseks (10%), mille vahetasin tasuta eluaegse kasutusõiguse vastu. Laenuraha maksti abikaasa kontolt , kuid igakuiselt maksin ma tema arveid (sh suuri juristi arveid), kuna oli kokkulepe, et ma maksan muud arved, sest laen peab nagunii minema tema kontolt. Kandsin tema arvele kommunaalarvete raha, mille all pidasin silmas ka laenu. Viimased aastad olen tasunud laenu vaid mina, kuna sain tasuta kasutusõiguse tema lahusvarale. Nüüd sain teada, et ei peaks ka laenu maksma, kuna tema omanik ja see pole seotud tasuta kasutusõigusega. Kuna pidevalt manipuleeritakse, et kui laenu ei maksa, siis lõpetab kasutusõiguse. Mulle ei anta lubasid hoonet renoveerida (elektrisüsteem, katlasüsteem jms) ning ilma tema loata, midagi teha ei tohi.

Kas mul on võimalus eelmainitud ühisvara esemed, millest ma teadlik polnud tagant järele välja nõuda. Ühisvara jagamise leping sõlmiti aprilli keskel 2014. Olin sügavas depressioonis ning ravimite mõju all ja vaid nutsin notaris ning ei suutnud isegi mõelda, kuna eelnevalt notari ees manipuleeriti minuga kaua.

Re: Ühisvara lepingust väljajäänud eseme jagamine?

10 Apr 2015, 14:15

Palun lugege ühisvara jagamise lepingut ning tuvastage, millised varad olid lepingu sõlmimise momendil lepingu objektiks. Kui lepingus on täpselt kirjas, mis jäi ühele abikaasale ja mis jäi teisele abikaasale, siis neid enam vaidlustada ei saa. Kui teie poolt kirjeldatud müügitulu eluaseme müügist, mille te olite soetanud abielu jooksul ja sel juhul olite ka teadlik selle võõrandamisest ja tulu saamisest, jäi ühisvara jagamisel kajastamata, siis on teil võimalus seda vaidlustada. See oleks siis juba kohtus.
Eluaegne kasutusõigus on kindlasti isikliku servituudina kantud ka kinnistusraamatusse ja selle lõpetamiseks peate teie ikka ka nõusoleku andma. Seega pole teie endisel abikaasal õigus seda ühepoolselt lõpetada ja teid temale kuuluvast kinnisvaralt välja tõsta. Seda saab ühepoolselt juhul, kui omanik esitab avalduse kohtusse ja tõestab, et te rikute või kahjustate pahatahtlikult tema vara. Kui teie kirjast õigesti aru saada, siis on vara teile tasuta kasutamiseks antud ning seega ei pea te üüri selle eest maksma. Palun kontrollige kinnistusraamatu kannet portaalist www.rik.ee.
Kindlasti on notari poolt sõlmitud lepingus kirjas, milliseid kohustusi te kandma peate. Palun lugege hästi hoolikalt oma notaris sõlmitud leping läbi. Kui te seda ise teha ei oska (ei saa juriidilisest tekstist aru), siis palun pöörduge kas mõne juristi poole või sama notarikontori poole, kes on kohustatud lepingut selgitama.
Nagu olen teile ka eelnevalt kirjutanud, on laenusumma tasumine omaniku kohustus, seda ei pea kasutaja kandma. Kui kasutaja soovib kinnisvara parandada, paremustada (kapitaalremont, katlasüsteemi vahetus vms), siis peab selleks olema omaniku nõusolek ja eelnev kokkulepe.
Kui teil on põhjendatud kahtlusi lepingu sõlminud notari tegevuse peale ning olete kindel, et notar lepingut sõlmides ei selgitanud teile põhjalikult lepinguga seonduvaid õigusi ja kohustusi ning notar väidetavalt tegutses teise poole huvides, siis palun esitage sellekohane kaebus Notarite Kojale. www.notar.ee


Vastas Krista Paal.

Vasta