Abielu jooksul soetatud ühisvara jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abielu jooksul soetatud ühisvara jagamine

11 Juun 2015, 10:25

Tere,

Kui abielu jooksul on soetatud suvila ning suvila ostmisel kohtutäituri kaudu tegi kohtutäitur kande kinnistusraamatusse ainult konkreetse ostja nimele, kuna ostja otseselt avaldust ei teinud, et abikaasa on ka ühisomanik (abielu sõlmitud 2007, seetõttu kõik varad ühisvaras), siis kas abielu lahutamise järgselt sel juhul, kui omanikuks jääbki ainult kinnistusraamatusse üks omanik, juba ongi märk sellest, et üks abikaasa loobus sellest varast ning ainult ostja jäi vara omanikuks? Seega, kas enne abielu lahutamist peaks kinnistusraamatusse tulema märge, et teine abikaasa on ka omanik ning peale lahutust on selle järgi mõlemad omanikud. Enne lahutust vara jagamise osas kokkuleppele ei jõua, pigem tuleb otsus peale lahutust.

Re: Abielu jooksul soetatud ühisvara jagamine

12 Juun 2015, 17:12

Kui teie olete vara omandanud abielu jooksul, siis kõik sel ajal (alates 2007.a.) soetatud vara ongi ühisvara, kui ei ole tegemist kinkimise, pärimise või omandireformi käigus ragasisaaduga. See, et kohtutäitur on teinud kande vaid ühe abikaasa nimele, antud juhul ostja nimele, ei anna alust pidada seda vara vaid ühe abikaasa (ostja) lahusvaraks. Abikaasade ühisvarast saab teine osapool loobuda, kui abielu jooksul sõlmitakse abieluvaraleping, millega mõlemad abikaasad määravad oma osa ühisvarast ja loobuvad nõuetest teise osapoole vastu. Kui teil sellist abieluvaralepingut sõlmitud pole, siis kuulub teie poolt mainitud suvila ka ühisvara hulka.

Abielu lahutamise korral on teil võimalus kokkuleppel teise poolega sõlmida notariaalne ühisvara jagamise leping või kui osapooled kokkulepet ei saavuta, siis pöörduda kohtu poole ühisvara jagamise nõudes.


Vastas Krista Paal.

Re: Abielu jooksul soetatud ühisvara jagamine

02 Sept 2019, 18:46

Tere!

Eelmisest postitusest on möödunud neli aastat ja abielu on sama kaua olnud lahutatud, kuid suvila jagamist ei ole seni toimunud, sest eksabikaasaga kokkuleppeni ei ole jõudnud. Ta on lubanud, et ostab ära, aga lõpuks ikkagi tal raha selleks pole, müüa ei luba, sest kunagi ikkagi tahab endale suvilat osta. Mina seda osta ei soovi, tahan oma osa ära müüa. Seega muud ei jää üle, kui pöörduda kohtu poole. Kuidas kohus hakkab vara jagama ning millised kulud kohtusse pöördumisega kaasnevad?

Aitäh vastuse eest!

Re: Abielu jooksul soetatud ühisvara jagamine

04 Sept 2019, 09:51

Tere

Kohtusse hagi esitamisel ühisvara jagamiseks loetakse nõue tsiviilkohtumenetluse seadustikust tulenevalt mittevaraliseks. Riigilõivuseaduse kohaselt tuleb tasuda mittevaralise nõude esitamisel riigilõivu 300 eurot. Lisanduda võivad esindaja tasud, kui kasutate kohtus esindaja abi.
Ühisvara jagamiseks esitatavas hagiavalduses peaks olema märgitud kogu ühisvara koosseis abielu lahutamise seisuga ja vara väärtus avalduse esitamise aja seisuga. Samuti ettepanek, mil viisil vara jagamine tundub Teile mõistlik.
Kui soovite abi avalduse koostamisel ja ühisvara koosseisu, selle väärtuse ja võimalike jagamise viiside väljaselgitamisel, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta