Isaõigustest loobumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isaõigustest loobumine

07 Apr 2011, 20:32

Tere,

Kas ja kuidas on võimalik isal oma isaõigustest loobuda? Laps on 2,6 a vana, lahus elame juba 1,6 aastat. Last ei toeta ja huvi tema vastu iseseisvalt ei tunne. Enda sõnul on ta vaimselt ebastabiilne, käib psühholoogi juures. On valmis isaõigustest loobuma,et vabastada laps kohustustest enda ees. Või on võimalus vaid hooldusõigusest loobuda,mis ei välistaks aga lapse kohustust tulevikus teda üleval pidada? Kui see aga on võimalik,siis kuidas seda korraldada, kuhu pöörduda?

Re: Isaõigustest loobumine

11 Apr 2011, 10:10

Isadusest EI SAA loobuda. Saab lapsele hooldusõiguse määrata. Siinkohal lisan Teile Perekonnaseaduse §, mis reguleerivad hooldusõiguse taotlemist ja selle korraldust.
Perekonnaseaduse § 118. Vanema hooldusõiguse teostamine
(1) Vanemad teostavad lapse suhtes ühist hooldusõigust ja täidavad hoolduskohustust omal vastutusel ja üksmeeles, pidades silmas lapse igakülgset heaolu.

(2) Kui vanematel ei ole võimalik hooldusõigust teostada, rakendab kohus lapse huvides asjakohaseid abinõusid. Vajaduse korral alustab kohus lapse suhtes eestkostja määramise menetluse.

§ 137. Ühise hooldusõiguse lõpetamine
(1) Kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust edaspidi ühiselt teostada, on kummalgi vanemal õigus kohtult hagita menetluses taotleda, et lapse hooldusõigus antaks talle osaliselt või täielikult üle. Kohus võib hooldusõiguse vaidluse lahendada ka abielu lahutamise menetluses.

(2) Avaldust ei rahuldata, kui:
1) vähemalt 14-aastane laps vaidleb hooldusõiguse üleandmisele vastu või
2) on alust eeldada, et ühise hooldusõiguse lõpetamine ja avaldajale ainuhooldusõiguse määramine ei ole kooskõlas lapse huvidega.

(3) Ühise hooldusõiguse lõpetamise korral lähtub kohus hooldusõiguse ühele vanemale andmise otsustamisel eeskätt lapse huvidest, arvestades muu hulgas kummagi vanema vaimset ja majanduslikku valmisolekut last kasvatada, hingelist seotust lapsega ja senist pühendumist lapse eest hoolitsemisele ning lapse tulevasi elamistingimusi.

Vasta