Täielik hooldusõigus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täielik hooldusõigus.

27 Apr 2011, 19:28

Tere.
Mul küsimusi mitu, seega vabandan juba ette.
Mul on 3a laps, kelle isa pärast lahkuminekut minust, last vaatamas pole käinud, alimente ei maksa. Mina ei tea temast ka midagi.
Asi siis selles et ma ei ela enam Eestis, vaid Soomes , kus mul on töö ja alaline elukoht. Tahan lapse(hetkel Eestis minu ema hoole all) ka siia tuua elama, aga sünnitunnistusel on isa ja Soome poliis ei luba ilma isa loata teda siia. Kuna isa lapsest pole hoolinud, siis otsustasin kohtu kaudu täieliku hooldusõigust taodelda. Avastasin et E-toimiku kaudu saab ka seda esitada. Kui lisada vajalikud andmed ja failid. Midagi rasket nagu polegi, aga kuskil pole sellise taotluse näidist, vähemalt pole ma seda leidnud. Milline peab see välja nägema? Mis peab kindlasti sinna kirja panema?
Teiseks, kas mul on kindlasti advokaadi abi vaja, kui see on hagita menetlus?
Kui tõenäoline on et kohus ei anna mulle seda täielikku hooldust? Nimelt olen kuulnud nö. teisest võimalusest isale. Kuigi milleks see, kui isal on aega old üle 2a tulla last vaatama, helistada, huvi tunda.

Re: Täielik hooldusõigus

30 Apr 2011, 11:43

Tüüpnäidist pole, sest perekonnavaidlused on personaalsed ja asjaolud erinevad.

PKS § 137 lg 1 sätestab, kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust edaspidi ühiselt teostada, on kummalgi vanemal õigus kohtult hagita menetluses taotleda, et lapse hooldusõigus antakse talle osaliselt või täielikult üle.
PKS § 137 lg 2 järgi avaldust ei rahuldata, kui:
1) vähemalt 14-aastane laps vaidleb hooldusõiguse üleandmisele vastu või
2) on alust eeldada, et ühise hooldusõiguse lõpetamine ja avaldajale ainuhooldusõiguse määramine ei ole kooskõlas lapse huvidega.
(3) Ühise hooldusõiguse lõpetamise korral lähtub kohus hooldusõiguse ühele vanemale andmise otsustamisel eeskätt lapse huvidest, arvestades muu hulgas kummagi vanema vaimset ja majanduslikku valmisolekut last kasvatada, hingelist seotust lapsega ja senist pühendumist lapse eest hoolitsemisele ning lapse tulevasi elamistingimusi.
Ühise hooldusõiguse korral võib taotleda otsustusõiguse üleandmist vastavalt PKS § 119:
Kui vanemad ei jõua ühist hooldusõigust teostades lapsele olulises asjas kokkuleppele, võib kohus vanema taotlusel anda selles asjas otsustusõiguse ühele vanemale. Otsustusõiguse üleandmise korral võib kohus otsustusõiguse teostamist piirata või panna seda teostavale vanemale lisakohustusi.
Vastasel korral peavad lahus elavad vanemad otsustama lapsega seotud olulisi asju ühiselt ( PKS § 145 lg 1).

Iga isik otsustab ise, kas ta saab kohtuvaidluses ilma esindajata hakkama või mitte. Hooldusõigusega seotud vaidluses määrab kohus lapsele advokaadi riigi kulul, kes hakkab kohtus esindama lapse huve.
Kohtupraktikas lähtuvalt ei pruugi lapse huvid kattuda vanemate huvidega, eeskätt vaidluses kolimisega teisse riiki.
Kui kohtuvaidlemise kogemus puudub, siis kindlasti enne kohtusse pöördumist konsulteerida vahetult juristiga või advokaadiga, kes selgitaks välja kõik olulised asjaolud.

PKS § 123 lähtuvalt lapse huvidest.
PKS § 123 lg 1 „ Kohus teeb kõiki selles peatükis reguleeritud lapsesse puutuvaid asju läbi vaadates esmajoones lapse huvidest lähtuva lahendi, arvestades kõiki asjaolusid ja asjaomaste isikute õigustatud huvi.”
Lg 2 „ Kohus muudab varem tehtud lahendi, kui seda nõuavad lapse heaolu püsivalt mõjutavad kaalukad asjaolud. Vanema hooldusõigust piiravate abinõude rakendamine lõpetatakse selle vanema avalduse alusel, kui lapse huvid ei ole enam ohus.”
Käesoleval hetkel nähtub, et laps elab Eestis koos vanaemaga, kes teda ka kasvatab. Ei ole teada, kui vana on laps, kas käib lasteaias jne. Lapsevanem taotleb lapse elukeskkonna vahetust, kuid ei ole teada millised tingimused on lapsevanemal Soomes, sh sotsiaalsed garantiid ja võimalused lapsele.

Lapse hooldusõigusega seotud vaidlused on reeglina keerulised ja teine vanem ei nõustu niisama hooldusõiguse üleandmisega. Puuduliku informatsiooni põhjal ei ole võimalik anda detailset vastust.
Avalduses tuleb põhistada, miks lapse huvidest lähtuvalt on vajalik ühist hooldusõigust lõpetada. Kas lapse ema on esitanud nõude elatise väljamõistmiseks lapse isalt? Kui ei, siis miks?

Vasta