Laste elukoha muutus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Laste elukoha muutus

03 Mai 2011, 11:41

Olen tallinlane koos lastega. Nüüd otsustab laste ema koos ka minu lastega ära kolida, Tallinast küllatki kaugele. Ma ei ole nõus sellega. Mida pean tegema?

Re: Laste elukoha muutus

04 Mai 2011, 17:23

Asjaolud laste hooldusõiguse kohta on ebaselged. Kas tegemist on ühishooldusõigusega? Kui tegemist on ühise hooldusõigusega, siis kõiki olulisi otsuseid tuleb vanematel vastu võtta ühiselt. Kõik otsused peavad lähtuma laste huvidest. Kolimine muudab laste senist elukeskkonda, mistõttu tuleb kaaluda ja kontrollida, kas muutused on lapse huvidega kooskõlas. Küsimusest ei nähtu laste vanused, kas lapsed käivad koolis või lasteaias, kuhu kavatseb laste ema kolida, millised tingimused on uues elukohas jne. Vaidluse korral on võimalik pöörduda kohaliku omavalitsuse lastekaitse spetsialisti poole, kes selgitab asjaolud ja annab nõu või avaldusega kohtu poole, et kindlaks määrata laste elukoha suhtes otsustusõiguse teostamine või ühise hooldusõiguse lõpetamine.

Väljavõte perekonnaseadusest:
§ 118. Vanema hooldusõiguse teostamine
(1) Vanemad teostavad lapse suhtes ühist hooldusõigust ja täidavad hoolduskohustust omal vastutusel ja üksmeeles, pidades silmas lapse igakülgset heaolu.
(2) Kui vanematel ei ole võimalik hooldusõigust teostada, rakendab kohus lapse huvides asjakohaseid abinõusid. Vajaduse korral alustab kohus lapse suhtes eestkostja määramise menetluse.

§ 119. Otsustusõiguse andmine ühele vanemale
Kui vanemad ei jõua ühist hooldusõigust teostades lapsele olulises asjas kokkuleppele, võib kohus vanema taotlusel anda selles asjas otsustusõiguse ühele vanemale. Otsustusõiguse üleandmise korral võib kohus otsustusõiguse teostamist piirata või panna seda teostavale vanemale lisakohustusi.

§ 123. Lapse huvidest juhindumine
(1) Kohus teeb kõiki selles peatükis reguleeritud lapsesse puutuvaid asju läbi vaadates esmajoones lapse huvidest lähtuva lahendi, arvestades kõiki asjaolusid ja asjaomaste isikute õigustatud huvi.
(2) Kohus muudab varem tehtud lahendi, kui seda nõuavad lapse heaolu püsivalt mõjutavad kaalukad asjaolud. Vanema hooldusõigust piiravate abinõude rakendamine lõpetatakse selle vanema avalduse alusel, kui lapse huvid ei ole enam ohus.

§ 137. Ühise hooldusõiguse lõpetamine
(1) Kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust edaspidi ühiselt teostada, on kummalgi vanemal õigus kohtult hagita menetluses taotleda, et lapse hooldusõigus antaks talle osaliselt või täielikult üle. Kohus võib hooldusõiguse vaidluse lahendada ka abielu lahutamise menetluses.
(2) Avaldust ei rahuldata, kui:
1) vähemalt 14-aastane laps vaidleb hooldusõiguse üleandmisele vastu või
2) on alust eeldada, et ühise hooldusõiguse lõpetamine ja avaldajale ainuhooldusõiguse määramine ei ole kooskõlas lapse huvidega.
(3) Ühise hooldusõiguse lõpetamise korral lähtub kohus hooldusõiguse ühele vanemale andmise otsustamisel eeskätt lapse huvidest, arvestades muu hulgas kummagi vanema vaimset ja majanduslikku valmisolekut last kasvatada, hingelist seotust lapsega ja senist pühendumist lapse eest hoolitsemisele ning lapse tulevasi elamistingimusi.

§ 138. Hooldusõiguse üleandmine
(1) Kui vanema hooldusõigus kuulub ainult ühele vanemale, võib teine vanem kohtult taotleda, et lapse hooldusõigus antaks osaliselt või täielikult temale üle. Avaldus rahuldatakse, kui hooldusõiguse üleandmine vastab lapse huvidele, vähemalt 14-aastane laps ei vaidle sellele vastu ning õiguse üleandmist taotlev vanem on sobiv ja võimeline hooldusõigust teostama. Kui hooldusõigus kuulub ühele vanemale kohtulahendi alusel, võib teine vanem taotleda hooldusõiguse üleandmist juhul, kui kohtulahendi tegemise aluseks olnud asjaolud on oluliselt muutunud.
(2) Kui ainuhooldusõigusega vanem on surnud või temalt on hooldusõigus ära võetud, annab kohus hooldusõiguse teisele vanemale, välja arvatud juhul, kui see ei vasta lapse huvidele.

§ 139. Piiratud teovõimega vanema hooldusõigus
(1) Piiratud teovõimega vanemal ei ole õigust last esindada ja ta teostab lapse suhtes isikuhooldusõigust koos lapse seadusliku esindajaga.
(2) Kui lapse seaduslik esindaja on eestkostja või erieestkostja, eelistatakse vanema ja esindaja arvamuste lahkumineku korral vanema arvamust.

§ 145. Lahus elavate vanemate otsustusõigus
(1) Kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus, otsustavad nad lapsega seotud olulisi asju ühiselt.
(2) Hooldusõigusega vanemal, kelle juures laps teise vanema nõusolekul või kohtulahendi alusel alaliselt elab, on õigus otsustada lapse igapäevaelu (tavahooldamise) asju ainuisikuliselt. Igapäevaelu asjade otsustamisena tuleb üldjuhul mõista sellise tavaotsustuse tegemist, mis esineb sageli ja mis lapse arengut püsivalt ei mõjuta.
(3) Kui laps viibib käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud vanema nõusolekul või kohtulahendi alusel teise vanema juures, otsustab lapse tavahooldamise asju see vanem.
(4) Hooldusõiguseta vanemal on otsustusõigus, kui laps viibib tema juures teise vanema või muu hooldusõigusega isiku nõusolekul või kohtulahendi alusel. Lapse huvides võib kohus hooldusõiguseta vanema otsustusõigust piirata.

Re: Laste elukoha muutus

28 Mai 2011, 09:59

Tere! Tütar on 10a, poeg 4a ja mõlemal vanemal on võrdsed hooldusõigused. Läbi laste vahenduse saan informatsiooni, mida ja kuidas laste ema otsustab ära kolida ilma, et minule teavitaks midagi - üldiselt isetegevus. Olen ka lastega rääkind sellel kolimise teemal, kus mõlemad ühest suust, et nad ei taha ära kolida, kuna tütar käib mul kõrvaltänavas koolis ja poeg kesklinna lasteaias. Palun andke nõu, mis formaadis ma pean tegema kohtule avalduse, kuna ei leia kompromissi, ning ka ema ei arvesta lastega ega taha leida lahendust minuga. Kas siis pean pöörduma kohtusse. Ma tunnen, et see, mida ta teeb, on puhas kius.

Re: Laste elukoha muutus

30 Mai 2011, 17:02

Kui soovite vaidlustada laste kolimist, siis kirjutage avaldus kohtule, märkides ära enda, nimi, isikukood, elukoht ja kontaktandmed, + meili aadress, puudutatud isikud on lapsed ( laste nimed, isikukoodid, laste elukoht) ja puudutatud isikuna on ka lapse ema ( nimi, isikukood, elukoht, kontaktandmed).
Avalduse esitate elukoha järgsele Maakohtule, + peate maksma riigilõivu 12, 78 eurot, täpsed rekvisiidid saate asukohajärgselt kohtult (pöördumises see ei nähtu).
Hooldusküsimustes arvestatakse laste arvamust, kui nad on 14-aastased. Kohus võib vaatamata laste vanusele küsitleda.
Antud juhtumil on vaidlus laste elukoha osas. Seega, avalduses peaks taotlema otsustusõiguse üleandmist avaldajale laste elukoha otsustamise osas PKS § 119 alusel. Soovitan kindlasti enne pöörduda ka lastekaitse spetsialisti poole, kes saab anda vahetut nõu.

Vasta