Täielik hooldusõigus ja laste välisriiki kolimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täielik hooldusõigus ja laste välisriiki kolimine

09 Mai 2011, 11:39

Kui vanemal on täielik hooldusõigus, siis kas teisel vanemal on õigus piirata laste elama asumist teise riiki? Kas laste teise riiki kolimiseks on vaja hooldusõiguseta vanema nõusolekut? Kui sellist nõusolekut ei ole võimalik saada, siis kuidas peaks edasi tegutsema?

Re: Täielik hooldusõigus ja laste välisriiki kolimine

10 Mai 2011, 17:26

Ainuhooldusõigus tähendab seda, et lapsevanem saab määrata iseseisvalt lapse elukohta. Kirjast ei nähtu, kuidas on teisele vanemale tagatud lapsega suhtlemisõigus. Kirjast ei nähtu ka see, mille alusel kuulub ainuhooldusõigus ühele lapsevanemale. Kohtupraktikas vaidluste korral reglementeeritakse suhtlusõigust väga täpselt, mille tagamist tuleb lapse elukoha muutumise korral jätkata. Kui asjaolusid täpsustatakse, siis on võimalik täpsemalt asja kommenteerida.

Re: Täielik hooldusõigus ja laste välisriiki kolimine

11 Mai 2011, 21:04

Hooldusõigus on üle antud kokkuleppe alusel (teine vanem oli kohtuistungil sellega nõus) ning selle on kohus kinnitanud. Ainuhooldusõiguse taotlemisel esitasin ka suhtlemiskorra määramise avalduse, kuid kohus seda menetlusse ei võtnud, kuna mina ei ole õigustatud isik seda taotlema. Kindlaks määratud suhtlemiskorda teise poole huvipuuduse tõttu hetkel ei ole. Kohtumised toimuvad kokkuleppe alusel keskmiselt kord 2 kuu jooksul lühiajaliselt (mõned tunnid). Teine vanem ei võta laste kasvatamisest üldse osa sh ei maksa kohtu poolt välja mõistetud elatist.

Kes peab tagama teise vanemaga suhtlemise korraldamise, kui lapsed kolivad?

Re: Täielik hooldusõigus ja laste välisriiki kolimine

15 Mai 2011, 20:06

Kui on ainuhooldusõigus, siis toimub välisriiki kolimine õiguslikul alusel, kuid sellisel juhul tuleb teisele lapsevanemale tagada lapsega suhtlemine. 3 kuud pärast lapse kolimist uude asukoha riiki kuulub vaidlus lapse senise asukohariigi kompetentsi, pärast 3 kuu möödumist uue asukohariigi kompetentsi. Soovitan kindlasti antud küsimuses pöörduda konsultatsioonile. Oluline on teada kuhu kolitakse, mis tingimused lapsel seal on jne. Ja vaja oleks tutvuda määrusega. Jääb mulje, et teine vanem kohtub lapsega regulaarselt.

Vasta