Ühisvara jagamine aastaid peale lahutust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara jagamine aastaid peale lahutust

11 Mai 2011, 14:26

Abiellusime 1985, abielusuhted lõppesid 1991, lahutus vormistati 1997. 1995 sündis uuest suhtest ka juba laps. Peale lahkuminekut kolisin tagasi oma vanemate korterisse, mis oli nii minu kui nende koduks alates 1967.aastast. 1996.a erastasin selle korteri oma ema eest. Kuni tänase päevani elavad selles korteris minu vanad vanemad. Nüüd tahaks eksabikaasaga vormistada ühisvara jagamise, sest on ka muud ühisvara, nt abielu ajal soetatud kooperatiivkorter. Küsimus tõusetub aga selle nn erastatud korteri osas- kas see üldse on ühisvara? Riigikohus on oma Tsiviilkolleegiumi otsuses nr 3-2-1-164-05 asunud seisukohale, et ühe abikaasa lahusvara hulka kuuluv korter kui vallasasi ei muutu abielu ajal korteriomandi kinnistamise läbi PKS § 14 lg 1 (kuni 01.07.2010.a kehtinud PKS) alusel abikaasade ühisvaraks, vaid jääb selle korteri kinnistanud abikaasa lahusvaraks. Kuidas siis on- kas erastatud korteri näol on tegemist ühis- või lahusvaraga? Minu eksabikaasa pole tundigi selles korteris elanud, sinna midagi panustanud või teinud.

Re: Ühisvara jagamine aastaid peale lahutust

12 Mai 2011, 19:23

Küsimusest ei nähtu, kuidas abielu lahutamine vormistati - kas lahutus toimus kohtus või perekonnaseisuametis. Kui kohtus, siis kas tuvastati abielusuhete lõppemise aeg? Millal on soetatud kooperatiivkorter? Kooperatiivkorteri puhul erastamine on teisene. Kui kooperatiivkorteri erastamine toimus pärast abielu lahutamist, siis ühisvara jagamisel ja ühisvara väärtuse määramisel lähtutakse korteri vallasvara väärtusest, mitte kinnistu väärtusest. Kui kooperatiivkorter on teise abikaasa nimel, siis saab nõuda üksnes rahalist hüvitist. Lahusvara puhul (antud kaasuse suhtes kohalduva kehtinud perekonnaseaduse alusel) on tegemist üksnes siis, kui see vara on soetatud enne abiellumist, saadud kinke- või pärimise teel ning vara, mille abikaasa on omandanud pärast abielusuhete lõppemist. Mis puudutab vanemate korteri erastamist, siis ilmselt on jäänud vormistamata notariaalne kinge korteri loovutamise kohta, mis annab aluse käsitleda seda abikaasa lahusvarana. Kuidas vanemad said korteri? Üürilepingu (või orderi alusel) või ostu-müügilepinguga? Kas dokumendid on alles? Selleks, et saada täpset konsultatsiooni, oleks hea, kui isik pöörduks vahetult juristi poole ning võtaks kaasa kõik dokumendid korterite soetamise ja erastamise kohta.

Vasta